Bie mbështetja për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, nga 90%, tani është 65%

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.11.2023, 17:34

Vonesa në procesin e integrimit evropian padyshim ndikon në rënien e mbështetjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, thotë Këshilltari Shtetëror për Çështje Evropiane, Dragan Tilev. Ai thotë se nëse në të kaluarën mbështetja për BE-në, ishte mbi 90%, tani ky numër ka rënë në rreth 65%.

Sipas Tilev, qytetarët janë të vetëdijshëm se opsioni optimal për vendin është të vazhdojë në rrugën e integrimit evropian. Por kjo rrugë, shton ai, varet nga reformat veçanërisht në gjyqësor, si dhe nga aktorët politikë për shkak të ndryshimeve kushtetuese, për të cilat është i nevojshëm konsensusi.

“Nga njëra anë, duhet të konkludojmë se është i nevojshëm një konsensus ose një konsensus më i gjerë që kjo të ndodhë. Nga ana tjetër, konsensusi është i domosdoshëm edhe për vazhdimin e reformave, sepse pavarësisht se çfarë ndodh deri në fund të vitit, pra nëse procesi i ndryshimit të Kushtetutës do të vazhdojë, reformat do të duhet të vazhdojnë, sepse reformat as deri tani, as më tej nuk varen vetëm nga ndryshimet kushtetuese”, deklaroi Dragan Tilev – Këshilltar Shtetëror për Çështje Evropiane.

I pyetur nëse mosmarrja e rekomandimit për mbajtjen e Konferencës së Dytë Ndërqeveritare, ndërmjet Shkupit dhe Brukselit në Samitin e ardhshëm të BE-së mund të shihet si një dështim, Tilev u përgjigj se situata në rastin e Maqedonisë ishte shumë e qartë. Domethënë, Konferenca e Dytë varet vetëm nga ndryshimet kushtetuese. Kjo është shkruar edhe në konkluzionet e vitit të kaluar kur u pranua propozimi francez. Megjithatë, në këtë Samit, priten vendime për rritje të numrit të vendeve që fillojnë negociatat e anëtarësimit.

“Këtë herë, nuk do të shqyrtohen vetëm raportet nga vendet e Ballkanit Perëndimor, por edhe raportet për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë, ku tashmë për Ukrainën dhe Moldavinë paralajmërohet fillim i negociatave për aderim. Ky është një lajm i mirë për të gjithë, sepse sa më i madh të jetë ai grup, aq më shumë tërheq vëmendjen e vetë anëtarëve të BE-së, dhe aq më i madh është presioni ndaj BE-së për të vazhduar procesin e zgjerimit”, tha Dragan Tilev – Këshilltar Shtetëror për Çështje Evropiane.

Me kusht që palët në vend të bien dakord të ndryshojnë Kushtetutën duke futur bullgarët, atëherë për të hapur grupin e parë “Bazat”, Shkupi do të duhet të përgatisë Udhërrëfyesit për reforma në administratë dhe për sundimin e ligjit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Tirana
  I pari në listë është zotëria nga Tirana, i cili kurrsesi nuk donte që vajza e mitur të lagte këmbët nga rrugët e përmbytura të Tiranës. Ai e mori në shpinë dhe bashkë me të kaloi rrugën e përmbytur. Në gjithë atë kaos që përfshiu Tiranën, fotoja e këtij zotërie, që nuk dihet se cili është, babai apo gjyshi, me vajzën në shpinë mori komente pozitive dhe u cilësua heroi i vajzës në atë moment.
  I riu fisnik
  I dyti në listë është i riu fisnik, i cili ishte prezent në momentin kur një i moshuar u aksidentua me biçikletë. Ai nuk qëndroi indiferent dhe të vazhdonte rrugën, por u kujdes për të moshuarin e lënduar derisa mbërriti ambulanca. Madje ishte vetë ai që e njoftoi ambulancën.
  Grupi i shokëve
  I treti është i riu nga Tirana, bashkë me miqtë e tij, të cilët ndihmuan me aparat oksigjeni të moshuarën në Durrës. Ndër të tjera, ata blenë ushqime dhe dhuruan disa para për atë familje në nevojë. Gjesti fisnik i këtyre djemve ka marrë shumë komente pozitive.
  Burri nga Tirana
  I katërti është burri nga Tirana, i cili në kohën kur Tirana ishte e përmbytur dhe pothuajse asnjë rrugë e pakalueshme, ai u angazhua personalisht për të krijuar mundësi kalimtarëve që të kalonin nga një anë e rrugës në tjetrën. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u duartrokit nga të gjithë qytetarët.
  Shqiptarët në Angli
  Në listë janë edhe shqiptarët në Angli, të cilët nuk heshtën përballë një padrejtësie që iu bë një bashkëkombësi të tyre. Ata protestuan pas vdekjes së Alfredit, i cili i dha fund jetës në kampin e refugjatëve në Angli, për shkak të kushteve të mjerueshme në kamp. Ata u përplasën edhe me policinë angleze.
  Punonjësja e policisë
  E gjashta në listë është punonjësja e policisë, i cili në motin e keq që përfshiu vendin, ajo u pa teksa shtynte makinat e ngecura në borë. Përveç ndihmës së saj në menaxhimin e situatës ajo dha edhe ndihmë fizike. Videoja e saj ka marrë shumë reagime pozitive.
  Djemtë e aplikacionit Catia.app
  Të shtatët në listë janë djemtë e aplikacionit Catia.app, të cilët sapo dëgjuan thirrjen e të moshuarës që jetonte vetëm dhe në kushte të mjerueshme në një fshat të Dibrës reaguan menjëherë. Ata i dërguan nënë Shahes ndihma të shumta, ushqime dhe veshmbathje. Veprimi i tyre është duartrokitur nga shumë njerëz dhe ata u kthyen në heronj të nënës që nuk kishte jetuar një ditë të lumtur.
  Erzen Zyberaj
  I teti në listë është Erzen Zyberaj, atleti i cili u nis nga Prishtina për në Tiranë, në këmbë, si një mesazh bashkimi për festën e 28 Nëntorit. Atleti tha se ky ishte një amanet i babait të tij dhe arriti që t'ia mbajë. Zyberaj u prit nga shesh nga shumë shqiptarë që përveçse e duartrokitën edhe e përqafuan për mesazhin që dha.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Gera Kulla
  E para në listë është gruaja që jeton në zonën e "Myslym Shyrit", e cila u filmua në ashensor, teksa dhunonte qenin e saj. Gera Kulla, në videon e publikuar nga JOQ, e shkelmon qenin që mban në shtëpi disa herë rresht brenda në ashensor. Në rrjetet sociale, Kulla shtirej si një njeri që i donte kafshët.
  Jorgaq Thëngjilli
  I dyti është i riu Jorgaq Thëngjilli, i cili shkaktoi aksidentin e rëndë pranë Kryeministrisë. Ai po ecte me shpejtësi, në mes të Tiranës, duke dalë nga rruga dhe duke përfunduar në trotuar. I riu me “Benz” përplasi në trotuar, një çift, te cilët po kalonin.
  Majlinda Dehima
  E treta në listë është Majlinda Dehima, edukatorja që dhunoi në kopështin privat një 2-vjeçare, duke i lënduar edhe këmbën. Edukatorja është arrestuar, pasi akuzohet për keqtrajtim ndaj të miturve.
  Eglantina Isufi
  E katërta në listë është nëna që braktisi foshnjën në bodrumin e një pallati në Yzberisht. Eglantina Isufi la foshnjën e porsalindur në bodrum dhe u largua. Fatkeqësisht foshnja nuk ia doli dot, ndërsa 30-vjeçarja u arrestua.
  Nëna nga Saranda
  E pesta është nëna nga Saranda, e cila prostituuonte vajzën e saj të mitur. E ëma e të miturës binte dakord që vajza e saj të kryente mardhënie seksuale në këmbim të parave.
  Ervin Manushi
  Ervin Manushi, vëllai i moderatorit Edi Manushi, pavarësisht se ka fitime miliona lekë në muaj në bizneset e tij i lë punonjësit pa paguar. Pronari i Nazar në Palasë, Yamatos, Restorant Ullirit, dhe Nona në ish-Bllok ka muaj të tërë që ka lënë pa rroga të punësuarit e tij. Ata kanë denoncuar pronarin e tyre me ndikim të fortë në politikë e media se kanë ende pa marrë rrogat tek Nazar që prej muajve të sezonit veror.
  Shitësja në Fier
  E shtata është shitësja në Fier, e cila me vetëdije të plotë u jepte cigare të miturve në dyqanin e saj. Për më tepër, edhe ua ndizte vetë. Shitësja u kap nga disa të rinj, të cilët të shqetësuar denoncuan rastin pranë JOQ-së.
  Faturino manjak
  I teti në listë është faturino manjak. E kemi fjalën për faturinon e linjës së Kopështit Zoologjik, i cili masturbohej para një vajze brenda urbanit. Vajza e filmoi faturion dhe e dërgoi videon pranë JOQ-së. Policia nuk mori masa ndaj tij, por kompania po. Mësohet se ai është shkarkuar nga puna.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit