Mexhiti përsëri thirrje Taravarit: Dëgjo zërin e elektoratit, bashkangjitu me opozitën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.11.2023, 21:00

Ali Ahmeti dhe BDI janë në gjendje të japin gjithçka vetëm e vetëm të mbijetojnë politikisht. Këto ishin fjalët e kreut të Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti, i pyetur për spekulimet e fundit se kreut të ASH-së Arben Taravari i është ofruar posti i kryeministrit teknik. Sipas Mexhitit, kjo ofertë nuk të ishte për t’u habitur duke pasur parasysh siç thotë, edhe tentimet për të rikthyer Gruevskin në Maqedoni.

“Këtë nuk e shoh ndryshe, ku z.Ahmeti dhe BDI janë në gjendje gjithçka të japin vetëm për të mbijetuar politikisht. Kur janë në gjendje të bashkëpunojnë dhe shpresën ta shohin te Gruevski, nuk më habitin aspak këto akrobacione tjera politike”, tha Izet Mexhiti – Kryetar i LD-së.

E kur jemi te Aleanca për Shqiptarët, Mexhiti i bëri thirrje Taravarit që të dëgjojë zërin e elektoratit, i cili sipas tij është kundër BDI-së dhe është pro bashkimit me opozitën shqiptare.

“Ato janë pjesë e Qeverisë por mendoj se elektorati i Aleancës për Shqiptarët është opozitar, është ngritë me narrativin anti-Qeveri. Preteksti i fundit ishte se kanë hyrë në Qeveri që t’i bëjnë ndryshimet Kushtetuese. Nuk po ndodhin ndryshimet kushtetuese por në resorin e tij ndodhë ndryshimi i kodit penal që ja falë veprat Nikolla Gruevskit, Mijallkovit e të tjerëve. Mendoj se kjo nuk është dëshirë e elektoratit të ASH-së. Sa më shpejtë ta kuptojnë këtë, ka vend në opozitën shqiptare për ta bërë ndryshimin e shumëpritur tek shqiptarët në Maqedoni”, pohoi Izet Mexhiti – Kryetar i LD-së.

Megjithatë Aleanca për Shqiptarët deri tani njëzëri kanë konfirmuar se në zgjedhje do të shkojnë të vetëm dhe jo në ndonjë koalicion paraprak. Kjo madje është vendosur edhe në kryesinë qendrore të ASH-së, vendim të cilin e konfirmoi ministri Krenar Lloga nga radhët e ASH-së.

“Aleanca përgatitet për të shkuar vet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe ky është një vendim i kryesisë qendrore të partisë”, pohoi Krenar Lloga, ASH.

Përndryshe zgjedhjet e ardhshme parlamentare sipas asaj që këmbëngul fronti europian, do të mbahen në afat të rregullt, gjegjësisht ndaras prej atyre presidenciale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Tirana
  I pari në listë është zotëria nga Tirana, i cili kurrsesi nuk donte që vajza e mitur të lagte këmbët nga rrugët e përmbytura të Tiranës. Ai e mori në shpinë dhe bashkë me të kaloi rrugën e përmbytur. Në gjithë atë kaos që përfshiu Tiranën, fotoja e këtij zotërie, që nuk dihet se cili është, babai apo gjyshi, me vajzën në shpinë mori komente pozitive dhe u cilësua heroi i vajzës në atë moment.
  I riu fisnik
  I dyti në listë është i riu fisnik, i cili ishte prezent në momentin kur një i moshuar u aksidentua me biçikletë. Ai nuk qëndroi indiferent dhe të vazhdonte rrugën, por u kujdes për të moshuarin e lënduar derisa mbërriti ambulanca. Madje ishte vetë ai që e njoftoi ambulancën.
  Grupi i shokëve
  I treti është i riu nga Tirana, bashkë me miqtë e tij, të cilët ndihmuan me aparat oksigjeni të moshuarën në Durrës. Ndër të tjera, ata blenë ushqime dhe dhuruan disa para për atë familje në nevojë. Gjesti fisnik i këtyre djemve ka marrë shumë komente pozitive.
  Burri nga Tirana
  I katërti është burri nga Tirana, i cili në kohën kur Tirana ishte e përmbytur dhe pothuajse asnjë rrugë e pakalueshme, ai u angazhua personalisht për të krijuar mundësi kalimtarëve që të kalonin nga një anë e rrugës në tjetrën. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u duartrokit nga të gjithë qytetarët.
  Shqiptarët në Angli
  Në listë janë edhe shqiptarët në Angli, të cilët nuk heshtën përballë një padrejtësie që iu bë një bashkëkombësi të tyre. Ata protestuan pas vdekjes së Alfredit, i cili i dha fund jetës në kampin e refugjatëve në Angli, për shkak të kushteve të mjerueshme në kamp. Ata u përplasën edhe me policinë angleze.
  Punonjësja e policisë
  E gjashta në listë është punonjësja e policisë, i cili në motin e keq që përfshiu vendin, ajo u pa teksa shtynte makinat e ngecura në borë. Përveç ndihmës së saj në menaxhimin e situatës ajo dha edhe ndihmë fizike. Videoja e saj ka marrë shumë reagime pozitive.
  Djemtë e aplikacionit Catia.app
  Të shtatët në listë janë djemtë e aplikacionit Catia.app, të cilët sapo dëgjuan thirrjen e të moshuarës që jetonte vetëm dhe në kushte të mjerueshme në një fshat të Dibrës reaguan menjëherë. Ata i dërguan nënë Shahes ndihma të shumta, ushqime dhe veshmbathje. Veprimi i tyre është duartrokitur nga shumë njerëz dhe ata u kthyen në heronj të nënës që nuk kishte jetuar një ditë të lumtur.
  Erzen Zyberaj
  I teti në listë është Erzen Zyberaj, atleti i cili u nis nga Prishtina për në Tiranë, në këmbë, si një mesazh bashkimi për festën e 28 Nëntorit. Atleti tha se ky ishte një amanet i babait të tij dhe arriti që t'ia mbajë. Zyberaj u prit nga shesh nga shumë shqiptarë që përveçse e duartrokitën edhe e përqafuan për mesazhin që dha.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Gera Kulla
  E para në listë është gruaja që jeton në zonën e "Myslym Shyrit", e cila u filmua në ashensor, teksa dhunonte qenin e saj. Gera Kulla, në videon e publikuar nga JOQ, e shkelmon qenin që mban në shtëpi disa herë rresht brenda në ashensor. Në rrjetet sociale, Kulla shtirej si një njeri që i donte kafshët.
  Jorgaq Thëngjilli
  I dyti është i riu Jorgaq Thëngjilli, i cili shkaktoi aksidentin e rëndë pranë Kryeministrisë. Ai po ecte me shpejtësi, në mes të Tiranës, duke dalë nga rruga dhe duke përfunduar në trotuar. I riu me “Benz” përplasi në trotuar, një çift, te cilët po kalonin.
  Majlinda Dehima
  E treta në listë është Majlinda Dehima, edukatorja që dhunoi në kopështin privat një 2-vjeçare, duke i lënduar edhe këmbën. Edukatorja është arrestuar, pasi akuzohet për keqtrajtim ndaj të miturve.
  Eglantina Isufi
  E katërta në listë është nëna që braktisi foshnjën në bodrumin e një pallati në Yzberisht. Eglantina Isufi la foshnjën e porsalindur në bodrum dhe u largua. Fatkeqësisht foshnja nuk ia doli dot, ndërsa 30-vjeçarja u arrestua.
  Nëna nga Saranda
  E pesta është nëna nga Saranda, e cila prostituuonte vajzën e saj të mitur. E ëma e të miturës binte dakord që vajza e saj të kryente mardhënie seksuale në këmbim të parave.
  Ervin Manushi
  Ervin Manushi, vëllai i moderatorit Edi Manushi, pavarësisht se ka fitime miliona lekë në muaj në bizneset e tij i lë punonjësit pa paguar. Pronari i Nazar në Palasë, Yamatos, Restorant Ullirit, dhe Nona në ish-Bllok ka muaj të tërë që ka lënë pa rroga të punësuarit e tij. Ata kanë denoncuar pronarin e tyre me ndikim të fortë në politikë e media se kanë ende pa marrë rrogat tek Nazar që prej muajve të sezonit veror.
  Shitësja në Fier
  E shtata është shitësja në Fier, e cila me vetëdije të plotë u jepte cigare të miturve në dyqanin e saj. Për më tepër, edhe ua ndizte vetë. Shitësja u kap nga disa të rinj, të cilët të shqetësuar denoncuan rastin pranë JOQ-së.
  Faturino manjak
  I teti në listë është faturino manjak. E kemi fjalën për faturinon e linjës së Kopështit Zoologjik, i cili masturbohej para një vajze brenda urbanit. Vajza e filmoi faturion dhe e dërgoi videon pranë JOQ-së. Policia nuk mori masa ndaj tij, por kompania po. Mësohet se ai është shkarkuar nga puna.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit