Shqiptari: Fasada e pallatit që u dogj më e lira dhe e rrezikshmja, Anglia e ndalon me ligj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.09.2023, 21:10

Mesditën e sotme, për plot 3 orë, një pallat në mes të Tiranës u shkrumbua nga flakët.

Zjarri nisi në katin e 10-të të pallatit por flakët u përhapën me shpejtësi për shkak të problemeve që hasën zjarrfikësit, distancës mes pallateve por edhe materialit të fasadës.

Për këtë të fundit, një shqiptar që jeton në Angli ka treguar më shumë detaje në një reagim për JOQ ALBANIA.

Ai merret me ndërtim dhe thotë se materiali i jashtëm i fasadës quhet “Cladding” dhe është fasada më e rrezikshme dhe më e lirë për pallate.

Por për shkak të një zjarri që ra në kullën “Grenfell” në Angli në vitin 2017 dhe pati 72 viktima, ai thotë se kjo lloj fasade nuk lejohet të përdoret më në Angli dhe në pallatet ekzistuese është zëvendësuar me materiale të tjera.

Ai i bën thirrje shtetit shqiptar që të ndalojë “ndërtuesit” të përdorin “Cladding” pasi është një material i rrezikshëm i prodhuar nga bashkimi i drurit, metalit, tullës leshit dhe materialeve të tjera.

Mesazhi i shqiptarit:

Pershendetje JOQ. Un qe po ju shkruaj jetoj ne Angli dhe merem me ndertim. Dua te shkruaj ne lidhje me zjarrin qe ra ne Tr sot. Pallati qe u dogj eshte ndertuar me fasade qe ktu ne Angli quhet “Cladding” dhe eshte fasada me e rrezikshme dhe lowcost per pallate.

Nese ju kujtohet zjarri qe ra ne kullen Grenfell ne Angli ne vitin 2017 dhe pati 72 viktima, pikerisht ai pallat ishte me fasade Cladding, si ajo e pallatit qe ra zjarri sot ne Tr. Pas rastit te zjarrit ne Grenfell ne 2017, shteti anglez ka ndaluar perdorimin e Cladding ne pallatet e reja dhe ato egzistuese jane zevendesuar nga cladding ne tulla. Per ata qe se dine cfare eshte cladding, cladding eshte fasada e ventiluar me “teneqe dhe lesh xhami brenda”. I bej thirrje shtetit Shqiptar te ndaloj ndertuesit palaqo te perdorin cladding por vetem tulle.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit