Tatuazhi i futbollistit ‘Katana 138’, bashkëshortja e Agim Ramadanit: Ai nuk është vetëm heroi im, është i të gjithëve!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.09.2023, 14:41

“Katana 138”, ky ishte tatuazhi që Mirlind Daku e tregoi pas festës dhe heqjes së fanellës me golin e dytë shënuar kundër Polonisë, në fitoren që Kombëtarja shqiptare mori 2-0 kundër Polonisë në “Air Albania”.

Tatuazhi drejtuar dëshmorit të UUCK-së Agim Ramadani bëri që sulmuesi nga Gjilani të bëhej temë jo vetëm për lojën në fushë.

Daku edhe njëherë në risjell në kujtesë sakrificën sublime dhe derdhjen e gjakut për liri.

Për kujtimin e tij në ndeshjen e Kombëtares nga Mirlind Daku, foli edhe gruaja e dëshmorit, Shukrie Ramadani.

Bashkëshortja e heroit të lirisë u shpreh e emocionuar nga gjesti, teksa nuk e dinte më herët për këtë tatuazh të sulmuesit.

“Ndeshjet që ka kombëtarja jonë, çdo shqiptar i ndjek me shpresë dhe dashuri për fitore. Jam e gëzuar për fitoren dhe për gjestin e Mirlindit, që solli në skenë heronjtë tanë.

“Tatuazhi? Kur hoqi fanellën dhe tatuazhi ishte me Agimin, na gazoi shumë. Jo vetëm ne, po për çdo familje dëshmori që ka kontribuar për atdheun”, tha ajo.

Më pas Shukrie Ramadani tregon se dëshmori “Katana 138” nuk është vetëm bashkëshorti i saj, por heroi i të gjithëve.

“E njihni lojtarin? Jo, nuk e dija as nga emri. Nuk dija as që kishte tatuazh. Janë qindra djem që kanë një tatuazh të tillë. Agimi ishte luftëtar i lirisë, nuk është më vetëm i imi, është i të gjithëve. Është poeti, piktori dhe komandanti. Brezat e rinj po mësojnë për heronjtë që i sollën lirinë dhe tanimë i kanë edhe në trupat e tyre si tatuazh. Do kërkoj që të gjej Dakun dhe besoj se do e takoj, dua t’iu dërgoj edhe një foto më me të. Fitorja ishte e përbashkët edhe me Brigadën 138, për të gjithë luftëtarët”, tha zonja Ramadani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit