OBRM-PDUKM: Java e dytë dhe nxënësit ende nuk kanë libra, i kanë “gjymtuar” tërë gjeneratat

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.09.2023, 10:13

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM nëpërmjet një kumtese për media akuzon Qeverinë për mungesën e librave, duke thënë se pushteti ka “gjymtuar” tërë gjeneratat. Nga OBRM-PDUKM thonë se çdo vit me LSDM dhe BDI në pushtet nuk ka tekste edhe pas disa muajsh.

“Në vend që nxënësit të përdorin librat si material për të mësuar ato përdorin skripta, si ishte shembull vitin e kaluar. Gjërat bazë që qeveria duhet t’i sigurojë në arsim si tekstet shkollore dhe certifikatat e LSDM-së dhe BDI-së janë bërë luks”.

“Është e paqartë se çka bën qeveria gjatë gjithë vitit, disa vite me radhë, dhe se si dikur i mungonte koha kur duhet të ishin gati tekstet shkollore. Me LSDM dhe BDI arsimi po shembet dita-ditës, duhen ndryshime, gabimet dhe lëshimet që bëjnë janë katastrofike për Maqedoninë”, thonë nga OBRM-PDUKM.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit