Sot protesta para Qeverisë dhe Prokurorisë për skandalin në Klinikën e Onkologjisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.09.2023, 09:35

Grupi joformal “Protesta kundër vrasjes në Onkologji”, për sot në ora 18 ka paralajmëruar protestë para Qeverisë dhe Prokurorisë, për siç thonë, krimit në Klinikën e Onkologjisë.

Në protesta do të kërkohet hetim për të gjithë të përfshirët në skandalin e Klinikës për Onkologji.

Ish-pacientët dhe të afërmit e pacientëve nga Onkologjia kërkojnë që PTHP të dalë me detaje për rrjedhën e hetimeve brenda një jave, për të hetuar përfshirjen e ish-ministrit Venko Filipçe dhe drejtorit Nino Vasev, për të zgjeruar hetimet në punën e onkologjisë së fëmijëve, rishikim të plotë të punës së Klinikës së Onkologjisë, vendime gjyqësore të formës së prerë për të gjithë ata që janë të përfshirë në krimin dhe krimin e onkologjisë, që pacientët të kenë një pasqyrë të vetë hetimit.

Qytetarët kërkojnë që prokuroria të hapë hetime nëse ish-drejtoresha e Onkologjisë, e cila ende punon në këtë klinikë, është e përfshirë në skemën skandaloze të vjedhjes së ilaçeve.

Protestës së sotme është bërë e ditur se do t’i bashkohen edhe anëtarët e Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve të Shëndetësisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit