Djali i Sandër Meksit ngel keq për para, i hyn tenderave me 1 milionë lekë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.08.2023, 21:29

Endri Meksi, djali i ish-kryeministrit demokrat Aleksandër Meksi duket se ka ngelur keq për para. I mësuar me tenderat në shifra të frikshme të marra prej tij vetëm pak kohë më parë nga Lali Leku me shokë, duket se tashmë situata nuk po i ecën dhe aq mirë.

Themi kështu pasi për habi shohim se zotëria në fjalë ka filluar të merret me tenderat “pabuksa” në shifra të vogla. Në rastin konkret bëhet fjalë për një tender në vlerë 1 milionë lekë të reja. Tenderi ku ka hyrë është gjithashtu tepër “ordiner”, pasi bëhet fjalë për të instaluar internetin në mjediset e Universitetit Bujqësor Tiranë.

Më konkretisht bëhet fjalë për procedurën e prokurimit me numër reference REF-75813-07-24-2023 dhe me objekt “Shërbim instalime dhe ofrim interneti”. Fondi limit është në shifrat 1,166,666 lekë të reja pa TVSH ose gati 14 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH.

Megjithatë, ashtu siç Meksi ka fituar gjithë tenderat e tjerë, edhe në këtë rast procedura është tepër e dyshimtë. Kjo vërtetohet nëse do të shfletohen dokumentat e kësaj procedure. Aty shikohet se në të ashtuquajturën garë, kanë marrë pjesë vetëm dy kompani.

Njëra që ka marrë pjesë duke ofruar zero lekë, dhe tjetra, kompania e Endri Meksit, që ka ofruar vlerën 1,013,625 lekë të reja pa TVSH ose rreth 12 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Duke qenë e vetmja firmë pjesëmarrëse që ka ofruar vlerë, natyrisht është shpallur edhe fituese. Nga ana tjetër kjo vlerë rezulton të jetë sa 87% e fondit limit, çka rrit akoma më tej dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar që në fillim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Vlora
  Zotëria nga Vlora, i cili shpëtoi nga mbytja vajzën e mitur nga Kosova. Ai u hodh me shpejtësi në det, bashkë me rroba për të shpëtuar të miturën që e kishin marrë dallgët.
  Vajza nga Gjakova
  Vajza nga Gjakova, e cila ndaloi makinën në mes të rrugës, për të ndihmuar të moshuarën që mezi po kalonte në vijat e bardha. Ajo i erdhi në ndihmë të moshuarës, derisa kjo e fundit kaloi rrugën.
  I riu nga Librazhdi
  I riu nga Librazhdi, i cili gjeti çantëm me tre mijë euro në rrugë dhe vendosi që ta dorëzonte. Ai e postoi çantën e gjetur në platformën që ka krijuar JOQ dhe prej aty u bë e mundur që çanta të dorëzohej tek i zoti.
  I riu në Gjirin e Lalzit
  I riu në Gjirin e Lalzit, i cili u kujdes për të miturin që kishte humbur në bregdet. I mituri, nuk dinte ku kishte familjen dhe i riu qëndroi me të derisa u bë i mundur gjetja e familjes së tij.
  Shqiptari, pronar i një furre në Slloveni
  Shqiptari, pronar i një furre në Slloveni, i cili ofroi bukë falas për të gjithë të prekurit nga tërmeti që u regjistrua në fillim të gushtit atje.
  Anxhelo Cara
  Anxhelo Cara, 19 vjeçari shqiptar, i cili, shpëtoi nga mbytja një vajzë në itali, por fatkeqësisht u mbyt vetë. Sipas mediave italiane, i riu i cili ishte nën shoqërinë e miqve të tjerë, po kthehej në breg pasi ishte zhytur në det, kur ishte ndalur për të ndihmuar një vajzë në vështirësi për shkak të dallgëve. E reja doli në breg, por ai nuk arriti dot.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Josif Gorrea
  I pari, Kryebashkiaku i Divjakës, Josif Gorrea, i cili ofendoi banorët që po protestonin për heqjen e plehrave. Ai nuk e mbajti dot gojën ndaj banorëve që kishin dalë të mbronin tokat e tyre nga plehrat që hidheshin pa kriter.
  Shoferi/ja që hodhi plehrat
  I dyti është shoferi/ja që në Durrës, hodhi si pa të keq plehrat nga xhami makinës. Të pasurit një makinë luksoze nuk të bën aspak të qytetëruar dhe i tillë ishte rasti i këtij/kësaj shoferi/eje.
  Familja hajdute
  Familja hajdute, që në bashkëpunim me njëri-tjetrin, vodhën para nga një furrë buke në Himarë. Ajo që i mori ishte nëna, por babë e bijë sollën të gjitha kushtet për këtë vjedhje, prandaj dhe ne e kemi quajtur vjedhje në bashkëpunim.
  Sonert Çabej
  I katërti është Sonert Çabej, i cili pretendon se është zyrtar i Bashkisë Tiranë dhe u çon vajzave foto dhe video të nxehta. Çabej i ka treguar vajzës se si Erjon Veliaj e ka bërë mbykqyrës të 10 punëtorëve pastrimi në Bashkinë Tiranë, ndërkohë që thotë se Erion Isai i Bashkisë Kolonjë e ka ndihmuar për të blerë një makinë 9 mijë euroshe kur rroga e tij është e deklaruar 600 mijë lekë të vjetra.
  Dy turistet italiane
  Dy turistet italiane kanë vjedhur në një lokal në Vlorë një kapak syzesh, brenda të cilit ishin 3500 euro. Gratë italiane, turiste në Vlorë, pavarësisht kamerave, nxituan për ta vjedhur kapakun e syzeve.
  Fatbardh Keçi
  Fatbardh Keçi, i riu nga Shijaku që përplasi për vdekje të moshuarin dhe u largua me shpejtësi. Ai nuk i dha as ndihmën e parë të moshuarit që përplasi.
  Aldo Brahimi dhe Ylli Grabovari
  Aldo Brahimi dhe Ylli Grabovari, personat në fjalë akuzohen se kanë vrarë Luljeta Prezën poshtë Urës së Dajlanit. Sherri mes tyre ka nisur për dy mijë lekë të vjetra.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit