Tërbohet italiani në Dhërmi: 4 mijë lekë brioshi, 3 mijë lekë kapuçino

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.08.2023, 21:13

Një turist italian i ardhur me pushime në Shqipëri ka ngelur vërtetë i zhgënjyer për nivelin e lartë të çmimeve që ka gjetur në vendin tonë. Ai ka kontaktuar me redaksinë e JOQ Albania dhe është shprehur i indinjuar pasi ka qenë në Dhërmi dhe ka paguar 4 mijë lekë të vjetra për një briosh dhe 3 mijë lekë të vjetra për një kapuçino.

Ai ka dërguar bashkangjitur edhe faturat përkatëse, nga të cilat njëra është e rregullt ndërsa tjetra e parregullt, jo tatimore. Ngjarja ka ndodhur në fund të muajit qershor duke parë datat e faturave dhe gjasat janë që tashmë në gusht çmimet të jenë edhe më të larta.

Turisti shprehet se nuk mund të shpenzosh 14 mijë lekë për dy persona, për 2 kapuçino dhe 2 brioshë. Madje ai i quan hajdutë ata që aplikojnë këto çmime. Sipas tij, të vjedhësh turistët italianë është njësoj si të vjedhësh vëllezërit e tu.

Më tej turisti thotë se një nivel i tillë çmimesh për dy brioshë dhe dy kapuçino nuk është normal. Ai madje jep edhe një këshillë duke u shprehur se nëse duam të bëjmë turizëm dhe nëse duam që turistët të vijnë në Shqipëri, kjo nuk është mikpritja e duhur.

Në vijim do të gjeni mesazhin në italisht si dhe përkthimin përkatës në shqip:

Non si possono spendere 1400 lek per 2 cappuccini e 2 cornetti siete dei ladri e rubare ai turisti italiani e come rubare ai tuoi fratelli. Se a lei sembra normale pagare questa cifra per due cappuccini e due cornetti a me non sembra normale. Il menu’ non e’ stato consultato ma non credo che voi albanesi spendete queste cifre per un cappuccino e un cornetto. Volete fare turismo, volete che i turisti vengano in albania ? Questa non mi sembra una giusta accoglienza 😉
Nuk mund të shpenzosh 1400 lekë për 2 kapuçino dhe 2 kroasantë, ju jeni hajdutë dhe të vidhni turistët italianë është si të vidhni vëllezërit tuaj. Nëse ju duket normale të paguani këtë shumë për dy kapuçino dhe dy briosh, nuk më duket normale. Menuja nuk është konsultuar por nuk besoj se ju shqiptarët i shpenzoni këto shifra për një kapuçino dhe briosh. Dëshironi të bëni turizëm, a doni që turistët të vijnë në Shqipëri? Kjo nuk më duket si një mirëseardhje e drejtë 😉

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit