Alarmi i madh për bombë në Malin e Zi, evakuohen nxënësit në 93 shkolla të vendit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 08.06.2023, 12:52

Një alarm për bombë është përhapur në Malin e Zi ditën e sotme në parlamentin e vendit dhe në një numër të madh të shkollave. Mediat vendëse shkruajnë se menjëherë pas kësaj është bërë evakuimi i të gjithë personave të ndodhur në ndërtesat e rrezikuara.

Pavarësisht se e shkuara ka treguar se këto alarme janë false në përgjithësi, mobilizimi është shumë i nevojshëm për të shmangur çdo rrezik. Kuvendi ka njoftuar se punëtorët nuk do të kthehen sot në punë. Gjithashtu janë evakuuar shkollat ​​në Podgoricë, Tivar, Nikshiç, Bijelo Polje, Kolashin, Mojkovac, Danilovgrad dhe Tivar.

Mediat vendase shkruajnë se, informacioni për eksplozivët e vendosur ka mbërritur edhe në adresat e disa shkollave në Bijelo Polje. Fëmijët nga disa shkolla të Nikshiqit gjithashtu u kthyen në shtëpi pas.

Në dhjetor të vitit të kaluar, shkollat pezulluan mësimin e rregullt dhe aplikuan mësimin online në institucionet arsimore, pasi një “e-mail” kërcënues për bomba të vendosura, të cilat rezultuan të jenë false, mbërriti në e-mailet e 93 shkollave malazeze.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit