New York-u mbulohet nga tymi i zjarreve, rritet ndotja e ajrit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.06.2023, 14:51

Tymi i dendur nga flakët e shumta që kanë pushtuar Kanadanë mbuloi qiellin në të gjithë verilindjen e SHBA, duke shkaktuar alarme për cilësinë e ajrit për qytetin e New York-ut dhe pjesën më të madhe të SHBA-së verilindore.

Cilësia e ajrit në Brooklyn dhe në të gjithë qytetin e New York-ut, ka arritur një nivel jo të shëndetshëm sipas zyrtarëve të motit. Indeksi i cilësisë së ajrit për Brooklyn është rreth 190, që do të thotë se ka një nivel të lartë të ndotjes në ajër dhe mund të shkaktojë efekte serioze shëndetësore te disa njerëz.

Zyrtarët iu lutën atyre që janë të ndjeshëm ndaj tymit të qëndrojnë brenda pasi cilësia e ajrit arriti nivele jo të shëndetshme të martën. Nivelet e cilësisë së ajrit arritën statusin 'shumë jo të shëndetshme' gjatë pasdites dhe vazhduan të rriten deri në mbrëmje. Në këto nivele, edhe njerëzit e shëndetshëm mund të përjetojnë efekte shëndetësore nga tymi, ndërsa grupet e ndjeshme mund të përjetojnë efekte edhe më serioze.

Departamenti i Ruajtjes së Mjedisit të Shtetit të Nju Jorkut u kërkon njerëzve me probleme të frymëmarrjes të qëndrojnë brenda ndërsa shkollat ​​publike të qytetit të New York-ut nuk do të ofrojnë asnjë aktivitet në natyrë sot.

Kanadaja është djegur nga bregu në breg me 425 zjarre aktive, më shumë se gjysma janë jashtë kontrollit. Deri më tani, zjarret kanë djegur 9.39 milionë hektarë, 17 herë më shumë se mesatarja e 20 viteve. Kjo është më e madhe se zona e Connecticut. Zjarret kanë detyruar gjithashtu mbi 100,000 njerëz të evakuohen. Sezoni i zjarreve në Kanada zakonisht zgjat deri në shtator.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit