5 shqiptarë emigrojnë çdo një orë nga vendi

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 06.06.2023, 20:11

Shqipëria po shpopullohet çdo ditë e më shumë. Nga vendi nuk largohen vetëm punëtorë sezonal, por me kontarata pune në xhep apo në kërkim të një pune. Shqipëria nuk ofron asgjë më për forcën punëtore, e cila po kërkon tregjet europiane për paga dhe jetesë më dinjitoze.

Në vitin 2022, u larguan nga vendi rreth 46 mijë persona, niveli më i lartë i 8 viteve të fundit. Sipas përllogaritjeve, çdo një orë nga Shqipëria janë larguar 5 shqiptarë, teksa gjatë 24 orëve numri i të larguarve është 127.

Në ambasadat europiane në Tiranë, radha e personave që presin dokumentacionet është e gjatë. Synimi është largimi pakthim teksa shifrat flasin për mbi 510 mijë shqiptarë të larguar vetëm gjatë kohës që socialistët kanë qenë në pushtet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit