Provokon tenisti Djokovic: Kosova është zemra e Serbisë

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 29.05.2023, 19:22

Tenisti serb Novak Djokovic, një prej emrave më të njohur të sportit, është përfshirë sërish në konfliktin e hapur mes Kosovës dhe Serbisë. Prej ditësh serbët e Mitrovicës së Veriut nuk lejojnë që kryekomunarët shqiptar të hyjnë në institucionet e tyre. Tensionet kanë shkuar deri në përplasje fizike mes protestuesëve dhe forcave të KFOR-it dhe Policisë së Kosovës.

Tenisti i ka kërkuar serbëve të ndalin dhunën por me një mesazh tejet provokues dhe nxitës të mëtejshëm të dhunës. Pas ndeshjes me Aleksandar Kovacevic, sipas televizionit shtetëror serb, tenisti i është drejtuar kamerës, duke shkruar: “Kosova është zemra e Serbisë! Ndaleni dhunën”.

Serbët kanë rrethuar komunatë e Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviçit. Ata thonë se nuk do të lejojnë që këto komuna të drejtohen nga politikanët shqiptarë. Në zgjedhjet e mbajtura në prill të këtij viti serbët nuk morën pjesë në shenjë revolte për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit