Dulaku i kërkon Ramës rrugë nga Rinasi në Gjirin e Lalzit me taksat e shqiptarëve

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 28.05.2023, 17:08

Perandoria e ndërtuar në Gjirin e Lalzit nga oligarkët, me bekimin e politikanëve, nuk mjafton për të shijuar përfitimiet miliona euroshe çdo vit. Në një tokë që një shqiptar i zakonshëm nuk shkel dot, janë ndërtuar sarajetë e politikanëve dhe hotelet e oligarkëve të lidhur me ta. E sikur të mos mjaftonte toka dhe deti i privatizuar, sulltanët e Shqipërisë kërkojnë edhe rrugë private për të shkuar drejt tyre.

Varfëria e shqiptarëve u vret sytë, nuk ecin dot me makinat e tyre luksoze në të njejtën rrugë që ecin shqiptarët me makinat e trye të vjetra si dhe kërkojnë që të kenë kushte përrallore. Kërkesën e radhës e ka bërë Artan Dulaku, një nga ortakët e ngushtë të Ramës dhe Veliajt. Së fundmi, në një hapësirë qindra hektarëshe, është inaguruar një hotel që familja Dulaku e ka në pronësi.

Hoteli i Dulakut

Hoteli i Dulakut

Dulakut nuk i mjaftoi toka e falur, deti që do të privatizojë me shezllone apo përjashtimet nga taksat si investitor strategjik i shpallur. Ai i ka rikujtuar Ramës se kohë më parë i është premtuar atij dhe biznesmenëve të tjerë një rrugë që lidh Rinasin me Gjirin e Lalzit. Sipas tij ky segment do t'i çonte turistët drejt e te hotelet e tyre luksoze. Tashmë shqiptarët duhet të paguajnë edhe rrugën që kërkon Dulaku për të rritur edhe më shumë shifrat e tij bankare me resurset natyrore të vendit që ka privatizuar.

“Është vizioni i familjes. E kemi ves që flasim me heshtjen. Nuk jemi të mirë me fjalë po shpresojmë të jemi me vepra. Ne pamë një hapësirë në treg dhe duhej të mbushej. Morëm vendimin të investonim në këtë sipërmarrje. Doja t'i rikujtoja zotit kryeministër se na ka premtuar, 5 vjet më parë, se do na ndihmonte me një rrugë drejtpërdrejt nga Rinasi në Gjirin e Lalzit. Mundësia u pa por ndodhi tërmeti dhe na prishi planet." – tha Dulaku.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit