KFOR shton prezencën përgjatë vijës kufitare

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.05.2023, 20:20

Komanda Rajonale-Perëndim e KFOR-it ka zhvilluar aktivitetin “Eagle Nine”, me qëllim të rritjes së pranisë së trupave të KFOR-it, si përgjatë vijës kufitare administrative, ashtu edhe në disa nga zonat e thella të Kosovës.

Sipas njoftimit, njësitet italiane të KFOR-it, të përforcuara nga togat Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë, dhe Moldavisë, kanë kryer vëzhgime statike, të mbështetura nga patrullimet mobile ditën dhe natën në komunat e Istogut, Shtërpcës, Hanit të Elezit, Kaçanikut, Rahovecit dhe Dragashit.

KFOR-i operon nën mandatin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999, për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë.

Postimi i plotë nga KFOR:

Aktiviteti “Shqiponja Nëntë” u zhvillua nga Komanda Rajonale – Perëndim (RC-W), bazuar në Regjimentin e 9-të Alpin, me qëllim të rritjes së prezencës së trupave të KFOR-it, si përgjatë Vijës Kufiri Administrativ ashtu edhe në disa nga zonat më të largëta të Kosovës. Njësitë e KFOR-it italian , të përforcuara nga togat e Maqedonisë së Veriut , shqiptare dhe moldave , zhvilluan postime statike vëzhgimi, të mbështetura nga patrulla mobile ditë e natë në komunat Istog, Stërpcë, Rahovec, Elez Han, Kaçanik dhe Dragash. #KFOR funksionon nën mandatin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999, për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në #Kosovë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit