Ish-kunata e Ramës i jep 1.5 MILIARD Lekë nga fondet e Shëndetësisë Hervin Forës, Engjëll Hoxhës dhe Ermal Rizajt

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 12.04.2023, 09:24

Firma “EUROMED” sh.p.k në pronësi të Hervin Forës dhe Engjëll Hoxhës është një nga kompanitë më të preferuara të Albana Ficos, e përfshirë në çdo tender të QSUT. Kjo kompani del si garuese e vetme, apo edhe në bashkëpunim me firma të tjera, për të mbuluar sadopak “simpatinë” që ka Fico për të.

Vetëm në këto 4 muajt e parë të këtij viti JOQ Albania ka denoncuar të paktën nga një tender për çdo muaj që firma në fjalë e merr pa garë nga Albana Fico.

Madje çdo tender për pajisje spitalore shkon në dorën e “EUROMED” sh.p.k. Sigurisht me miratimin e ministres Ogerta Manastirliu. Edhe tenderi i fundit me objekt “Blerje materiale konsumi dhe kirurgjikale” i është dhuruar “EUROMED” sh.p.k & , por këtë herë në bashkëpunim me “O.E.S. DISTRIMED”, në pronësi të Ermal Rizajt.

Për këtë tender është vënë në dispozicion fondi me vlerë mbi 1.5 miliardë lekë dhe për një ofertë kaq të shtrenjtë u është dhënë fitorja tre biznesmenëve. Oferta e tyre ishte sa 99% e fondit limit. Sipas ligjit për prokurimet, kjo është shkelje dhe përbën rrezik për fondet e QSUT.

Madje ajo ka shkelur edhe një tjetër rregull më kryesor, atë për konkurrencën. Sikur shohim në dokumente, nuk ka asnjë ofertë tjetër për këtë tender.

Duket qartë që ka qenë i paracaktuar për "EUROMED” sh.p.k & “O.E.S. DISTRIMED” dhe pa garë, kjo firmë ka firmosur kontratën si fituese.

Deri në fund të këtij viti Euromed dhe Distrimed do të marrin nga fondet e spitalit për të bërë furnizimin me objektet kirurgjikale që janë listuar në tabelën më poshtë.

Sikur theksuam më lart, ky është vetëm një nga shumë tenderat që po iu jepen këtyre tre oligarkëve.

Pak javë më parë kemi denoncuar se si Euromed fitoi tenderin “Blerje materiale mjekimi konsumi dhe kirurgjikale për nevoja të Spitalit Rajonal Vlorë” menjë fond limit 35 589 422 lekë pa TVSH. Edhe këtë tender e mori pa garë fare.

Ndërsa në shkurt Manastirliu shkeli dhe vendimin e KPP për t’i dhënë pa garë fare tenderin me objekt “Blerje shtrat operator për SUT” dhe vlerë 160 mln lekë Hervin Forës dhe Engjëll Hoxhës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Papiqulo
  I pari në listë është Papiqulo, i riu nga Kosova, i cili me makinën e tij jeshile bënte manovra të rrezikshme në çdo rrugë të mundshme. Këto manovra u bënë virale në rrjetet sociale dhe kjo po e shtynte më shumë të riun të bënte të tilla veprash. Mirëpo me sjelljen e tij ai ka vënë në rrezik jetën e shumë personave.
  Odeta Dume
  E dyta është gazetarja e Carlo Bollinos, Odeta Dume. Ajo është në këtë listë, pasi për disa klikime dhe për të rritur shikueshmërinë, në emisionin e saj, LIVE i dha lajmin mamasë së Brisildës 22-vjeçare se vajza e saj kishte vdekur. Kjo mungesë profesionalizmi dhe etike solli reagim të madh të qytetarëve por edhe të kolegëve gazetarë.
  Urim Hyseni
  I treti është Urim Hyseni, i riu nga Kosova që ekzekutoi mamanë e tij. Ai i preu kokën mamasë dhe tregonte në polici se kjo ishte një porosi nga alienët dhe rusët.
  Gëzim Sulollari
  I katërti është Gëzim Sulollari, instruktori i patentës, i cili ngacmonte seksualisht vajzat kursante. Ai i dërgonte atyre mesazhe të papërshtatshme dhe foto të organit gjenital.
  Deborah Keçi
  E pesta është Deborah Keçi, drejtoresha patronazhiste e Erion Veliajt. Drejtoresha, e nxehur me rezultatin, u fut në fushën e basketbollit dhe i hodhi në kokë arbitrit, bluzën që kishte rënë në tokë. Ky gjest ka marrë shumë komente negative.
  Megi Pojani
  Megi Pojani, modelja dhe moderatorja e njohur u bë virale për videon ku shfaqej duke dridhur të pasmet tek varri i stërgjyshes. Ajo bënte veprime të papërshtatshme mbi varrin e të afërmes dhe ky veprim mori shumë komente negative nga qytetarët.
  Endri Meksi
  I shtati është Endri Meksi, djali miliarder i ish-kryeministrit, i cili edhe pse ka marrë miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve gjen kohën të tallet me ta. Në vend që të japë llogari për çdo qindarkë të marrë, ai komenton dietën e tij dhe paraqitjen fizike.
  Klodiana Kapo
  Klodiana Kapo, drejtoreshë e Faktoje, një organizatë e Sorosit, për llogari të Lali Lekut. Me urdhër nga lart ajo po bën çmos që të cënojë zërin e qytetarëve që shkruajnë për JOQ ALBANIA.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit