Pas një puçrre në buzë, 18-vjeçares i nxihet lëkura në mënyrë të pashpjegueshme

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.04.2023, 00:06

Një studente ka treguar se si lëkura në fytyrën e saj i dhemb dhe nxihet pasi ajo zhvilloi një puçërr në dukje të padëmshme në buzë në moshën 13-vjeçare.

Nancy Morel, 18 vjeç, nga Buckinghamshire, Angli ka lënë mjekët të habitur pasi gjendja e saj alarmante mbetet e pashërueshme. Influencuesja filloi të përjetonte simptoma në moshën 13-vjeçare kur ishte në shkollë dhe ajo fillimisht mendoi se ishte një reagim ndaj Ibuprofenit.

Ajo i ka kaluar pesë vitet e fundit duke vizituar spitale dhe mjekë dhe është diagnostikuar gabimisht me vaskulit urtikarial, ka marrë biopsi të shumta të lëkurës, ka marrë injeksione steroide, por gjendja e saj nuk është përmirësuar. Nancy nuk po shkon më në spital pasi e ka kuptuar se mjekët nuk mund ta ndihmonin dhe tani është e shqetësuar se gjendja mund të jetë thjesht diçka me të cilën duhet të jetojë.

Deri në moshën 13-vjeçare, Nancy nuk kishte asnjë sëmundje dhe nuk kishte pasur kurrë ndonjë problem me lëkurën, përveç puçrrave të herëpashershme që mundojnë të gjithë adoleshentët.

Kur isha trembëdhjetë vjeç filluan të gjitha problemet e mia të lëkurës, por para kësaj nuk kisha probleme të mëparshme shëndetësore, kështu që ishte një tronditje e vërtetë. Unë kam edhe një motër binjake dhe ajo nuk e ka përjetuar kurrë, nuk ka probleme me lëkurën. Isha në shkollë dhe buza ime filloi të fryhej nga hiçi, ishte krejtësisht e rastësishme dhe infermierja e shkollës tha se isha alergjik ndaj Ibuprofenit. Ata menduan se kisha marrë Ibuprofen në shkollë, të cilën nuk e kisha marrë, por nuk më besuan për shkak të reagimit. Më çuan në spital dhe më thanë se nuk ishte një reaksion alergjik, më thanë të shkoja në shtëpi dhe ta monitoroja, ënjtja qëndroi dhe kjo nxirje u shfaq në buzën time për disa ditë. Pas atij reagimi fillestar, mavijosja u përhap në këmbët e mia, këmbët e mia, stomakun tim, fytyrën time dhe tani është pothuajse në gjithë trupin.

Kur simptomat e Nancy-t u shfaqën për herë të parë, mjekët u përpoqën t'i jepnin përgjigjet e saj, por përfundoi duke qenë një diagnozë e gabuar dhe sot e kësaj dite ata nuk e dinë se çfarë i ka shkaktuar mavijosjet. Ato shfaqen për një kohë në lëkurën e saj dhe më pas zhduken por "rikthehen" sërish.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit