Rrufetë godasin ndërtesën më të lartë në SHBA, qielli ndriçohet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.04.2023, 00:09

Rrufe të shumta ndriçuan qiellin mbi qytetin e Nju Jorkut të shtunën mbrëma, ndërsa një rrufe në qiell goditi One World Trade Center, ndërtesën më të lartë në SHBA.

Gjatë stuhisë së Nju Jorkut, kamera të shumta filmuan momentin spektakolar kur një rrufe goditi One World Trade Center.

Ndërtesa 541 metra e gjatë u godit nga rrufeja 189 herë midis viteve 2015 dhe 2020, sipas Accuweather, duke e bërë atë ndërtesën e dytë më të goditur në SHBA pas Willis Tower në Çikago, e cila u godit 250 herë gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Autoriteti Portual i Nju Jorkut dhe Nju Xhersit tha se “One World Trade Center është e sigurt gjatë goditjeve nga rrufetë për shkak të sistemit të tij të mbrojtjes moderne, i cili bazohet në të njëjtat koncepte të pionierëve të Benjamin Franklin.

Dhjetra tornado vdekjeprurëse dhe stuhi të fuqishme shkatërruan Midwest dhe Jug të premten vonë dhe në orët e vona të së shtunës, duke përfshirë një që shembi çatinë e një sallë koncertesh në Illinois, ku qindra njerëz ishin mbledhur për një performancë. Të paktën pesë persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën në motin e dhunshëm, i cili përshkoi disa shtete vetëm një javë pasi 26 njerëz u vranë në jug nga tornadot dhe stuhitë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit