Uji i pijshëm, premtimi i dështuar i Veliajt/ Qytetarët e blejnë, Veliaj hedh 1.5 MLD LEKË për tuba uji

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20.03.2023, 14:07

Uji i pijshëm në kryeqytet mbetet një premtim i dështuar i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Ndonëse në verën e vitit 2017, ai kërkoi rritjen me 40% të tarifës së ujit të pijshëm, i vendosur se kjo ishte skema për të pasur ujë 24 orë në ditë.

Kur aplikimi i tarifës ka 6 vjet që zbatohet, Tirana jo vetëm që vazhdon të vuajë njësoj mungesën e ujit të pijshëm, por edhe ai që vjen nuk është në cilësinë e duhur dhe rrezikon jetën tonë. Ndërsa për furnizimin me 24 orë të mos flasin fare, sepse kjo mbetet një ëndërr utopike e ushqyer nga propaganda e Veliajt.

Kështu, sot në 2023 qytetarët në të gjithë Tiranën e blejnë ujin e pijshëm, por Veliaj nuk i kursen shpenzimet miliarda lekëshe për ujësjellësin.

Së fundmi ai ka regjistruar në sistemin e Agjencisë së Prokurimeve Publike një tender me objekt “Blerje Tuba dhe Rakorderi”. Autoriteti është Ujësjellës Kanalizime Tiranë, nën drejtimin e Elton Kacidhes, i cili merr urdhrat nga shefi i tij Veliaj.

Për këtë tender do të shpenzohen rreth 1. 5 miliardë lekë. Dhe nuk dihet se në cilat zona nevojiten këto tuba, pasi asnjë zonë e Tiranës nuk ka furnizim me ujë të pijshëm sikur është premtuar dhe sikur është nevoja. Madje sipas planit as në këtë vit të mos presin gjë, pasi në dokument thuhet se ujësjellësit do t’i duhet një vit që të vendos këto tuba.

Me pak fjalë i gjithë tenderi është një lëvizje e radhës për propagandën e fushatës zgjedhore, pasi, edhe vetë Bashkia Tiranë e blen ujin e pijshëm.

Çdo vit Bashkia hap nga një tender përmes të cilit siguron shërbimin e furnizimit me ujë. Më i fundit është hapur në prill të vitit të shkuar me objekt “blerje ujë i pijshëm”, për punonjësit e Bashkisë Tiranë për vitin 2022″.

Fondi limit ishte 2.249.925 lekë pa TVSH, ndërsa kohëzgjatja e kontratës ishte parashikuar nga data e lidhjes së kontratës deri në fund të vitit 2022. Kështu së shpejti presim tenderin për furnizimin me ujë të vitit 2023.

Sepse sjellja e ujit të pijshëm me sa duket do të na mbetet “një ëndërr në sirtar”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit