LSDM: Kovaçevski mundësoi fatura më të ulëta, pensione dhe paga më të larta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.03.2023, 10:17

Kryetari i LSDM-së dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski dëshmoi se çfarë do të thotë kujdes i vërtetë për të gjithë qytetarët në kohë të krizës shëndetësore, ekonomike dhe energjetike. Me një qasje të përgjegjshme dhe shtëpiake, ai siguroi fatura më të vogla, pensione dhe paga më të mëdha, thonë nga LSDM.

“Paga mesatare në vend për pesë vjet është rritur për 44 për qind dhe ka arritur në 34.364 denarë. Paga minimale prej më pak se 9.000 denarë në vitin 2017 ka arritur shumën prej 20.175 denarë. Nga ky muaj, të 330 mijë pensionistët do të marrin pensione të rritura me 8.4 për qind, ndërsa në shtator i pret një rregullim i ri i pensioneve. Në të njëjtën kohë, Qeveria e udhëhequr nga presidenti Kovaçevski, me ngrirjen e çmimeve të bukës, makaronave, qumështit dhe produkteve të qumështit, reduktoi faturat shtëpiake dhe bëri lehtësime për buxhetet familjare. Me subvencionimin e 80 për qind të faturave të energjisë elektrike, amvisëritë paguajnë vetëm 20 për qind të energjisë elektrike të konsumuar, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit