Prokuroria “gozhdon” Barçën, pagoi për favorizimin nga gjyqtarët në 12 “El Clasico”

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 18.03.2023, 10:12

Rasti i ryshfetit të dhënë nga Barcelona kundrejt zëvendëskryetarit të arbitrave në Spanjë vazhdon të bëjë bujë dhe të krijojë debate të forta. “El Mundo Deportivo” ka publikuar së fundmi listën e ndeshjeve kur Barcelona ka paguar për ndikimin e gjykimit në ndeshje.

Interesant është gjithashtu momenti në të cilin Barcelona ka bërë pagesat. Bëhet me dije se Barcelona është munduar të marrë favor nga arbitrimi në 12 El Clasico. Në këto 12 ndeshje, Barcelona fitoi pesë, në po aq triumfoi edhe Real Madridi dhe dy sfida të tjera u mbyllën barazim.

Në gjithë këto ndeshje janë dhënë pesë penallti, tre në favor të Barçës dhe dy në favor të Real Madridit. Gjithashtu u akorduan gjithsej shtatë kartonë të kuq, gjashtë prej tyre në dëm të Real Madridit. Në këto 12 ndeshje, tri prej tyre dallohen më së shumti nga të tjerat.

Njëra u fitua nga Barcelona në “Santiago Bernabeu” dhe dy të tjerat përfunduan në barazim. Përballja e parë u luajt në mars 2014, tjetra në dhjetor 2016 dhe e fundit në qershor 2018. Në lidhje me përballjen e marsit të vitit 2014 Barça ka paguar tri fatura të kripura.

Sipas shkresës së Prokurorisë, më 8 janar 2014 Enriquez Negreira, zëvendëskryetari i arbitrave i faturoi Barçës 41.696 euro plus TVSH, po aq më 4 shkurt dhe po aq më 4 mars, vetëm pak ditë para El Clasicos.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit