Bodybuilder-i më i shkurtër në botë martohet me gruan e ëndrrave

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.03.2023, 22:46

Bodybuilderi më i shkurtër në botë, i cili është 102 cm është martuar me partneren e tij, e cila është 127 cm.

Pratik Vittal Mohite, 28 vjeç, nga Raigad, Maharashtra, India qendrore luftoi gjatë gjithë jetës së tij për t'u përshtatur dhe ishte skeptik se do të ishte në gjendje të gjente dikë për të ndarë jetën e tij.

Katër vjet më parë ai takoi Jayaa, 22 vjeç, pasi familjet e tyre kërkuan dikë që të përputhej me madhësinë e njëri-tjetrit. Por në atë kohë Pratik, një tifoz i kriketit, nuk ishte gati të martohej. Ai tha:

Më pëlqeu Jayaa në momentin që e pashë dhe mendoj se ajo më pëlqeu mua, ajo dukej e impresionuar nga fiziku im, por unë nuk mund ta mbaja atë. Doja të gjeja një punë të mirë, të ecja para si bodybuilder dhe të sigurohesha që mund t'i jepja një jetë të mirë.

Që atëherë, Pratik ka punuar shumë, ka vendosur që lartësia e tij nuk do të ndikojë në jetën e tij. Ai është i njohur nga Libri i Rekordeve Guinness si 'bodybuilderi më i shkurtër konkurrues në botë'. Ai ka konkurruar në mbi 50 gara dhe tani punon si trajner personal duke e ndarë kohën e tij në dy palestra.

Në dhjetor, Pratik ndjeu se ishte gati të vendosej dhe të martohej, kështu që prindërit e tij organizuan një takim tjetër mes tij dhe Jayaa. Çifti u martua në një ceremoni hindu këtë javë, më 13 mars, të rrethuar nga familja dhe miqtë.

Kur ishte i vogël Pratik e vuante shumë faktin se ishte më i shkurtër se shokët dhe shoqet e klasës:

Isha një djalë i turpshëm dhe nëse provoja të vrapojë, fëmijët qeshnin mua. Djemtë më tallnin, por unë mësova t'i injoroja. Familja ime më ndihmoi dhe më inkurajoji që t'i shpërfillja ato. Më në fund fillova të luaj kriket dhe më pas trupi im u bë më i fortë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit