Kumnova: I thash Albin Kurtit, pse veç djali jem Albioni nuk është kthy nga Serbia

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.03.2023, 13:08

Nusrete Kumnova, udhëheqja e shoqatës “Thirrjet e nënave”, ka folur për fatin e të pagjeturëve nga lufta e fundit në Kosovë.

Zonja Kumnova ka thënë se ndjenja e pritjes së kthimit të më të dashurëve, është e dhënë.

“Pritja e gjatë e prindërve është shumë e vështirë, këtë dhimbje nuk kasha dashtë as hasmit me ia uru, por ne kemi kërku që dy prindërit të jemi nganjëherë të na marrin në takime, ku bisedohet për çështjen e të pagjeturëve. Besoj kish shku pak më ndryshe” – tha fillimisht ajo.

Tutje, ajo ka treguar se çfarë i ka thënë kryeministrit Albin Kurti.

“Takimi me kryeministrin Kurti, kemi bisedu, unë kam bisedu, sepse shkoj shpesh dhe kërkoj pse veç djali jem Albioni, kur krejt grupi është kthy nga Serbia, janë gjetur në varrezat e Poroçaqit, dhe vetëm Albioni nuk është” – tregoi ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit