OKB: Bandat shqiptare çojnë në nivel rekord prodhimin global të kokainës

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.03.2023, 07:32

Një publikim i fundit i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për drogën dhe krimin (UNODC) ka zbuluar se bandat shqiptare çojnë në nivel rekord prodhimin global të kokainës. Raporti vëren se në dekadën e fundit, grupet shqipfolëse janë bërë lojtarë të mëdhenj në tregun e kokainës në Europë.

Kjo e fundit mbështetet në një rrjet të gjerë bashkëpunëtorësh të diasporës shqiptare, si dhe shpesh duke bashkëpunuar me grupet kriminale italiane. Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin (UNODC) thotë se kultivimi i bimës së kokës u rrit me 35 përqind mes vitit 2020 dhe 2021 në nivele rekord.

Trafikantët në Amerikën e Jugut dhe bandat ballkanike kanë kapitalizuar zmbrapsjen e koronavirusit për të prodhuar dhe kontrabanduar sasi rekord kokaine në të gjithë botën. Sasia e kokainës që rrjedh nëpër portet e Detit të Veriut si Antverp, Roterdam dhe Hamburg tani eklipson nivelet në Spanjë dhe Portugali, që kanë qenë historikisht porta e drogës për në Europën Perëndimore.

Sipas raportit, të paktën 10 ton drogë po kontrabandohen në Britaninë e Madhe, teksa zbulon se emigrimi nga Shqipëria, një nga vendet më të varfra në Europë, ka lejuar që bandat të krijohen në qytetet kyçe në të gjithë kontinentin dhe të marrin përsipër rrjetet e trafikimit të dominuara më parë nga mafia italiane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit