Lirohet nga paraburgimi Milan Mihailoviq, i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.03.2023, 13:18

Është liruar nga paraburgimi Milan Mihailoviq, personi i fundit i arrestuar në rastin e vrasjes së Ivanoviqit.

Milan Mihailoviq, i cili u arrestua në tetor të vitit të kaluar dhe për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, u lirua të mërkurën.

Prokurori i çështjes në në rastin e tij nuk ka arritur të mbledhë prova për veprat penale që ai akuzohet.

Përveçse akuzohet se është “i lidhur drejtpërdrejt me grupin që i ka marrë jetën Ivanoviqit”, Mihailoviq akuzohet edhe se është pjesë e “grupit të organizuar kriminal që kryen aktivitete në veri”, shkruan Kossev.

Përfaqësuesi i tij ligjor, Miodrag Bërkljaç ka konfirmuar për KoSSev se Mihailoviq është liruar dje dhe se prej mbrëmë ndodhet me familjen në Leposaviq.

“Pas pesë muajsh në paraburgim, me vendim të gjyqtarit për procedurë paraprake është liruar nga paraburgimi. Ai ndodhet në Leposaviq me familjen e tij”, tha ai.

Kjo masë u revokua, por gjyqtari, siç sqaron më tej avokati, vendosi një masë tjetër – paraqitjen në komisariat dy herë në javë. Ai duhet të paraqitet në stacion të martën dhe të enjten dhe kjo masë do t’i zgjasë dy muaj – deri më 15 maj.

Bërkljaç shpjegon se gjyqtari fillimisht ka konkluduar, atë që ai vetë ka vënë në dukje, se në pesë muaj prokurori nuk ka arritur të mbledhë asnjë provë të vetme.

“Pesë muaj janë të mjaftueshme që ai të mbledhë disa prova që konfirmojnë tezën e tij se ekziston dyshimi i bazuar se Mihailoviq ka kryer veprën penale për të cilën akuzohet”, beson Bërkljaç.

Gjëja e dytë për të cilën gjykatësi vendosi të lirojë Mihailoviqin është, siç thekson Bërkljaç, fakti se ai është banor i Leposaviqit, se ai ka vendbanim atje, se ka jetuar në një banesë atje dhe vazhdon të jetojë me familjen e tij. Fëmijët e tij shkojnë në shkollë atje, se ai ka shtëpinë dhe pronën e prindërve në një fshat aty pranë dhe se kultivon mjedra.

“Rrjedhimisht, gjykatësi arriti në përfundimin se ai nuk kishte asnjë motiv për të ikur nga Kosova”, thotë Bërkljaç.

Prokurori, nga ana tjetër, ka kërkuar sërish që Mihailoviqit t’i vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj, gjë që gjyqtari e ka refuzuar menjëherë.

Mihailoviq u mor në pyetje javën e kaluar, por ai i mohoi akuzat ndaj tij, të cilat janë “pjesëmarrje në vrasje të rëndë” dhe “anëtarësim në një grup të organizuar kriminal”.

Avokati i tij vlerëson se “akuza më e rëndë” ndaj tij është se ai është i lidhur drejtpërdrejt me grupin e personave që i morën jetën Oliver Ivanoviqit.

Po ashtu, Bërkljaç konsideron se është akuzë e rëndë se është pjesëtar i një grupi të organizuar kriminal që kryen aktivitete në veri të Kosovës dhe se në këtë mënyrë merr pjesë në kryerjen e krimeve të ndryshme të rënda.

“E gjithë kjo mbetet ende ‘duke prekur në errësirë’, sepse prokurori nuk ka mbledhur prova. Por do të shohim se çfarë do të bëjnë mandej. Nëse do ta dënojnë atë apo ndoshta do të heqin dorë nga procedura – këtë do ta shohim, nuk do të doja të ofroja”, tha avokati i Mihailoviqit për KoSSev.

Mihailoviq u arrestua më 20 tetor në vitin 2022, megjithëse ishte në kërkim që nga viti 2019.

Sipas Prokurorisë në Prishtinë, ai po ashtu është arrestuar me dyshimin se si pjesëtar i grupit të organizuar kriminal ka marrë pjesë aktive në ekzekutimin e veprës penale të “Pjesëmarrje apo organizim i grupit të organizuar kriminal” lidhur me kriminel. veprën penale “Vrasje e rëndë” – për vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq përmenden në aktakuzën e tretë për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, përveç gjashtë emrave – të cilët janë caktuar si udhëheqës të grupit kriminal të lidhur me vrasjen e këtij politikani serb.

Hetimi për Veselinoviq filloi në prill të vitit 2019, kur emri i Milan Mihailoviq u shtua në listën e personave që do të hetohen.

Po ashtu, në dhjetor të vitit 2021 u zbulua lista e Ministrisë së Financave të SHBA-së me 13 biznismenë dhe persona nga veriu që u gjendën nën sanksionet e SHBA-së, mes tyre edhe emrat nga aktakuza, pra emrat e përmendur në aktakuzë. për vrasjen e Oliver Ivanoviqit: Milan Radoiçiq, Zvonko Veselinoviq, Zharko Veselinoviq, Zhelko Bojiq, Marko Roshiq dhe Milan Mihailoviq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit