Lënda “Titanik 2” kthehet në Gjykatën Penale, Mijallkov dhe Thaçi mund të shpëtojnë nga përgjegjësia

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.03.2023, 16:25

Vendimi për “Titanik 2”, i cili 43 ditë ka udhëtuar nga Gjykata Penale në Gjykatën e Apelit, tani është kthyer në gjykatën e shkallës së parë. Arsyeja është se Gjykata Penale e ka dërguar lëndën para kohe dhe nuk ka pritur afatin prej 15 ditësh në të cilin të akuzuarit, përfshirë ish-drejtorin e DKS-së, Sasho Mijalkov dhe liderin e PDSH-së, Menduh Thaçi, mund të dërgojnë ankesa.

“Dorëzimi i fundit i aktgjykimit të shkallës së parë i akuzuari është pranuar më 2.3.2023, që do të thotë se afati për paraqitjen e ankesës ka filluar më 3.3.2023 dhe afati në të cilin i akuzuari mund të shfrytëzojë të drejtën e ankesës skadon më 17.3.2023”, thonë nga Gjykata e Apelit, prej ku shtojnë se “Gjykata e shkallës së parë nuk ka pritur afatin 15 ditor për ankim të mundshëm dhe para skadimit të këtij afati ka dorëzuar lëndën me procesverbal dhe vendim në Gjykatën e Apelit në Shkup”.

Ligji për procedurë penale parasheh se ankesa dhe përgjigja në ankesë me të gjitha shkresat, gjykata e shkallës së parë në afat prej tri ditësh nga marrja e përgjigjes në ankesë, pra pas kalimit të afatit për paraqitjen e përgjigjes në ankesë, i dorëzon në gjykatën e shkallës së dytë.

“Për arsyet e cekura, çështja është kthyer administrativisht në gjykatën e shkallës së parë në mënyrë që pas skadimit të afateve ligjore për paraqitjen e ankimit, pra përgjigje në ankesë, të procedohet me të gjitha dokumentet në Gjykatën e Apelit në Shkup për vendim në procedurë ankimore”, theksojnë nga Gjykata e Apelit.

Aktgjykimi për ish-drejtorin e DSK-së, Sasho Mijalkov dhe për kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi, në rastin “Titanik 2”, ka udhëtuar 43 ditë nga Gjykata Penale në Gjykatën e Apelit. Tani kanë mbetur edhe 23 ditë deri në vjetërsimin e lëndës, dhe ky është afati në të cilin Apeli duhet ta marrë lëndën, të marrë mendim nga Prokuroria e Lartë – Shkup, të caktojë seancë publike dhe të marrë vendim. Përndryshe, Mijalkov mund të shpëtojë nga përgjegjësia.

Mijalkov po ndiqet penalisht për parregullsi zgjedhore në zgjedhjet e vitit 2013, vepër penale që vjetërsohet pas 10 vitesh, pra në vitin 2023.

Për këtë lëndë dy herë është shqiptuar vendim. I pari u anulua nga Apeli në dhjetor 2019. Prej atëherë deri në janar 2023, çështja u gjykua në Gjykatën Penale. Gjyqtarët Ognen Stavrev dhe Osman Shabani edhe një herë i shpallën fajtorë të akuzuarit. Në gjykimin e përsëritur, ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov dhe lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi, u dënuan me dy vjet burg.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit