24 vjeçari dëmton varrin e axhës, kërcet grushti mes familjarëve te varrezat e fshatit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.03.2023, 14:23

Pllakat përkujtimore dhe varrezat në fshatra të ndryshme në vendin tonë shpeshherë janë cak i keqbërësve, të cilët i dëmtojnë duke shkaktuar kështu dëme të mëdha. Motivet dalin të jenë të ndryshme, por më së shumti lidhen me lokacionet e varreve. Por një rast jo fort i zakontë ka ndodhur sot në fshatin Voksh të Deçanit.

Këtë herë problemi lindi mes anëtarëve të një familje, të cilën u përfshinë në një përleshje si pasojë e dëmtimit të një varri.

Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije se gjithçka nisi pasi një 24-vjeçar, për motive ende të panjohura shkoi te varrezat dhe dëmtoi varrin e xhaxhait të tij.

Pas tij, te varrezat dyshohet se shkoi një familjar tjetër, që tentoi ta rregullojë varrin, por u përfshi edhe një anëtar i familjes dhe u rrahën keq me njëri – tjetrin,raporton sinjali,si pasojë e këtij incidenti, të tre të dyshuarit përfunduan në Polici, ku dhanë deklaratat e tyre në lidhje me atë që kishte ndodhur.

Me t’u përfunduar procedurat policore, Prokurori i Shtetit ka urdhëruar ndalimin policor për të dyshuarin që dëmtoi varrin, kurse ndaj dy të dyshuarve të tjerë kanë nisur hetimet për veprën “Sulmi”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit