ÇMENDURI! Manastirliu me 1.2 MILIONË € nga taksat tona do akomodojë mjekët turq në hotel me 5 YJE

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 15.03.2023, 18:26

Më datë 21 prill të vitit 2021 kryeministri Edi Rama,, ministrja Ogerta Manastirliu dhe miku i tyre Rexhep Taip Erdogan inauguruan Spitalin Memorial të Fierit.

Në këtë spital do të vendosim atë çfarë kemi thënë dhe do ta bëjmë, modelin e autonomisë spitalore. Një model i cili do të mundësohet në këtë qendër ekselence e do të eksportohet më pas në të gjithë spitalet e vendit tonë”, tha Manastirliu.

Në fakt, deri më sot ky spital nuk po shihet as si modeli më i mirë spitalet në vend dhe as si investim i rëndësishëm që iu shërben qytetarëve. I vetmi shembull që po jep është “vjelia e fondeve” për mjekët turq dhe largimi i mjekëve tanë drejt Gjermanisë.

Pasi në spital nisi puna, Manastirliu mori si staf mjek turq. Për të cilët garanton edhe akomodimin edhe ushqimin me taksat tona. Kështu, në 12 maj 2022 hapi tenderin me objekt “SHËRBIM I AKOMODIMIT TË PERSONELIT TURK”. Me kontratën në kundërshti me ligjin, më datë 24 qershor, Manastirliu filloi lëvrimin e 322 milionë lekëve për dhomat e hotelit ku u akomoduan mjekët turq.

Më këtë kontratë thuhet se afati do të mbarojë me datë 25 qershor të vitit 2023. Por, ende pa përfunduar afati i saj, Manastirliu ka hapur një tjetër tender. Në datë 6 mars është regjistruar tenderi me objekt “shërbim hotelerie – akomodimi” për nevojat e stafit të Spitalit Memorial Fier.

Nuk e dimë nëse mjekët kërkojnë të flenë në hotele me 5 yje, por vlera që do të shpenzojë Manastirliu për dhomat e tyre kap shifrën 1.2 milionë euro. Një vlerë e fryrë në raport me tenderin e parë.

Ndërsa parashikohet që kontrata të lidhet brenda këtyre ditëve. Kështu, brenda një viti Ministria e Shëndetësisë, po shpenzon më shumë se 1.5 MILIARDË LEKË vetëm për dhoma hoteli të mjekëve turq, teksa mjekët shqiptarë largohen nga vendi sapo t’u jepet mundësia e parë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit