Deri 10% e popullsisë kanë shkallë të caktuar të sëmundjes kronike të veshkave

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.03.2023, 09:45

Tetë deri në 10 për qind e popullsisë së përgjithshme në Maqedoninë e Veriut mendohet të ketë një shkallë të caktuar të sëmundjes kronike të veshkave. Në fazat e hershme, sëmundja është pa simptoma, shfaqet në heshtje dhe pacientët as që e dinë se e kanë. Mjekët rekomandojnë ekzaminime të rregullta parandaluese që mund të zbulojnë sëmundjen në fazat e hershme dhe në këtë mënyrë të parandalojnë përparimin e saj.

“Shkaktarët më të zakonshëm të kësaj sëmundjeje janë presioni i lartë i gjakut – hipertensioni arterial dhe diabeti. Me trajtimin e tyre në kohë dhe korrekt do të parandalojmë zhvillimin e sëmundjeve kronike të veshkave”, thotë drejtoresha e Klinikës së Nefrologjisë, Irena Rambabova Bushljetiq, në një deklaratë për AIM.

Në RMV, numri i pacientëve që kanë nevojë për trajtim kronik të hemodializës varion nga 1300 deri në 1600 persona.

Statistikat e vitit 2021 tregojnë se në RMV janë rreth 1390 pacientë me hemodializë, thotë Rambabova-Bushljetiq.

Përveç Klinikës së Nefrologjisë, ku çdo ditë trajtohen pacientët që i nënshtrohen dializës, trajtimi i hemodializës kryhet edhe në disa qendra të tjera të dializës në RMV, si Diaverum, Nephroplus dhe Diames, Instituti i Nefrologjisë në Strugë, si dhe në qendrën për dializë në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit “8 Shtatori”.

Ndërsa sa i përket listës së pritjes për transplantin e veshkave, numri i pacientëve është nga 130 deri në 160 pacientë, por ky numër, siç thekson drejtoresha e Klinikës së Nefrologjisë, është i ndryshueshëm pasi përditësohen vazhdimisht ekzaminimet e marrësve të mundshëm të veshkave.

Deri më tani në vend janë bërë transplantime tek 250 pacientë dhe numri më i madh i ndërhyrjeve të tilla nga një donator i vdekur janë kryer në vitin 2021.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit