Çudirat e KQZ, Celibashi i jep “fshehtas” 900 milionë Sokol Topçiut të ilaçeve për blerje vulash sigurie për zgjedhjet

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 04.03.2023, 22:10

Me ardhjen e zgjedhjeve lokale nuk ka mbetur bashki në vend që nga më e madhja e deri tek më e vogla pa shfrytëzuar rastin. Me qindra tendera me shifra të majme janë organziuar këto kohë nga këto institucione lokale vetëm e vetëm që të kënaqin sa më mirë xhepat e atyre që mund të sigurojnë vota në favor të tyre.

Interesant është fakti se përveç bashkive, zgjedhjet i ka shfrytëzuar mjaft mirë edhe Celibashi i KQZ për të bërë një dorë të mirë me para. I tillë duket edhe rasti i tenderit që po ju paraqesim sot. Zotëri Celibashi ka organizuar një tender “fshehtas” për blerje vulash (kode) sigurie për zgjedhjet.

Themi fshehtas pasi procedura e tenderit është e tipit me negocim, pa njoftim. Pra askush nuk ka patur informacion përveç vetë Celibashit të KQZ dhe natyrisht firmave pjesëmarrëse. Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-60389-02-24-2023 dhe me objekt “Blerje vula (kode) sigurie për zgjedhjet e vitit 2023” për një fond limit prej 75,218,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 900 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Fituese e këtij tenderi me negocim dhe pa njoftim është shpallur firma Farma Net Albania e Sokol Topçiut. Ky i fundit ka marrë miliarda lekë tendera nga institucionet shëndetësore por si duket ka filluar të përfshihet edhe me zgjedhjet.

Oferta e tij ka qenë 72,031,300 lekë të reja pa TVSH ose rreth 865 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo vlerë po të krahasohet me vlerën e fondit limit, rezulton të jetë sa 95.76% e tij duke ngritur dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar. Epo, shpresojmë se me vulat e sigurisë së Sokol Topçiut siguria e zgjedhjeve lokale të 2023 do të jetë në “duar të sigurta”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit