Legjendë e Francës dhe rekordmen i Botërorëve, ndahet nga jeta Just Fontaine

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 01.03.2023, 12:50

Legjenda e futbollit francez, Just Fontaine, ka humbur jetën ditën e sotme në moshën 89-vjeçare. Ish-sulmuesi mban ende rekordin si futbollisti që ka shënuar më shumë gola në një botëror, ku në 6 ndeshje në kompeticionin e vitit 1958 në Suedi, shënoi 13, teksa Franca u rendit e treta.

Në listën e golashënuesve të të gjithë botërorëve, Fontaine është i katërti, pas Lionel Messit. Ai u bë legjendë e futbollit francez vetëm prej faktit që dy sulmuesit e tjerë të Francës mungonin për shkak dëmtimi. Fontaine e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në klubin e Stade de Reims, ku shënoi 145 gola në 152 paraqitje.

Ai fitoi tre tituj të Ligue 1, duke arritur në finalen e Kupës Evropiane (ekuivalenti i Champions League) të vitit 1959, ku humbën ndaj Real Madridit, që kishte në përbërje Alfredo di Stefanon dhe Ferenc Puskasin. Fontaine gjithashtu luajti për Nice dhe skuadrën marokene USM Casablanca.

Ai u detyrua të tërhiqej në vitin 1962 vetëm në moshën 28-vjeçare, pasi pësoi një frakturë të dyfishtë të këmbës. Më pas, Fontaine punoi si trajner i PSG-së, Toulouse dhe Marokut. Në vitin 2004 ai u vendos me legjenda si Pele në listën me 125 futbollistët më të mëdhenj të gjallë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit