Në Australi peshqit bien nga qielli, banorët: Ky është bekim nga Zoti

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.02.2023, 00:22

Banorët e një komuniteti të largët në Australi u habitën kur disa peshq filluan të binin nga qielli si shi.

Në komunitetin e vogël rural të Lajamanu i vendosur në skajin verior të shkretëtirës Tanami, njerëzit nuk u habitën kur panë peshqit që po binin nga qielli gjatë një periudhe shiu të dendur pasi kjo nuk është as hera e parë që ndodh.

Banori vendas Andrew Johnson Japanangka tha:

Ne kemi parë një stuhi të madhe që po shkonte drejt komunitetit tonë dhe menduam se ishte thjesht shi. Por kur filloi të bjerë shiu, ne kemi parë edhe peshq që ranë poshtë.

Megjithatë, disa banorë kujtojnë se e njëjta gjë ndodhi në vitin 2010, dhe të tjerë e kujtojnë atë në 2004. Japanangka vazhdoi duke thënë se peshqit ishin të paktën 'madhësia e dy gishtave' dhe disa madje ishin ende gjallë në kohën kur ranë.

Disa janë ende të gjallë në një pellg me ujë. Fëmijët po i marrin dhe i mbajnë në shishe ose kavanozë. Ishte gjëja më e mahnitshme që kemi parë ndonjëherë. Unë mendoj se është një bekim nga Zoti.

Për sa i përket shkencës pas saj, Michael Hammer, i cili punon në Muzeun dhe Galerinë e Arteve të Territorit Verior, tha:

Shumicën e kohës njerëzit pas shiut dhe shohin peshq të shpërndarë kudo. Dhe kjo ndodh pas përmbytjeve që kanë ndodhur në një vend. Por edhe rrymat e forta lart, potencialisht edhe tornadot mund të marrin ujë dhe peshk nga deti ose nga një lumë, përpara se ta hedhin atë përsëri në tokë deri në qindra kilometra larg.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit