Skerdi Drenova i OST i jep 5.2 miliardë pa konkurrencë firmës që ofroi 98% të fondit limit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 18.02.2023, 22:37

Abuzimet me tenderat kanë filluar fuqishëm javët e fundit. Janë shtuar dukshëm tenderat me vlera të larta të cilët fitohen në mënyra të dyshimta. Ka gjasa se përgjithësisht kjo ndodh për shkak të afrimit të fushatës zgjedhore ku politikanët fillojnë të “kolliten” nëpërmjet tenderave në mënyrë që të marrin votat e duhura.

Një rast tepër i dyshimtë është edhe tenderi që do t’ju paraqesim ditën e sotme. Bëhet fjalë për Operatorin e Sistemit të Transmetimit, OST. Ky institucion i drejtuar nga Skerdi Drenova, ka organizuar një tender të denjë për hetim nga SPAK.

Bëhet fjalë për procedurën me numër reference REF-55400-12-29-2022 dhe me objekt “Zhvillimi i skemës dhe rikonstruksioni i Nënstacionit 220/110/35/20 kV Sharrë”. Fondi limit i këtij tenderi është 443,813,943 lekë të reja pa TVSH ose rreth 5.3 miliardë lekë të vjetra përfshirë TVSH.

Abuzimi në këtë rast është i pastër, pasi shikohet se në garë kanë marrë pjesë vetëm dy firma. Njëra që ka ofruar zero lekë dhe tjetra që është shpallur fituese. Skema është tipike zhvatëse dhe tenderi duket se është thjesht njëri nga ata që përdoren për të mbushur xhepat e pjesëmarrësve.

Më konkretisht shikohet se ka marrë pjesë firma “PRIMA ENERGY” së bashku me “ENCOAL” me ofertën prej 435,825,292 lekë të reja pa TVSH ose rreth 5.2 miliardë lekë të vjetra me TVSH, dhe nga ana tjetër firma “SARDO” që nuk ka paraqitur fare oferte ekonomike.

Rrjedhimisht fitues është shpallur bashkimi i dy kompanive që përmendëm më lart të cilat ishin të vetmet që ofruan vlerë. Jo vetëm kaq, por vlera fituese rezulton të jetë sa 98% e fondit limit të tenderit, duke ngritur në këtë mënyrë dyshime të forta se kemi të bëjmë me një procedurë ku fituesit kanë qenë të ditur që në fillim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit