“Më jep paratë ose ju nxora gjithë ‘pisllëqet’”, kërcënimi që Negreira i bënte presidentit të Barcelonës

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 17.02.2023, 13:32

Së fundmi te Barcelona është zbuluar një skandal i madh rreth ryshfeteve për arbitrat spanjollë. Gazeta “El Mundo Deportivo” ka publikuar të dhëna të reja rreth pagesave të Barcelonës, kundrejt Jose Maria Enriquez Negreira, në atë kohë në pozicionin e nënkryetarit të arbitrave të La Ligas.

Mësohet se në një pikë të caktuar të marrëdhënies mes tij dhe Bartomeut, Negreira e ka kërcënuar ish-presidentin e Barcelonës, që të bëjë pagesat e premtuara, sepse në të kundërt do të zbulojë të gjitha shkeljet e bëra nga katalanasit dhe prapaskenat mbi marrëdhënien mes tyre.

Gjithashtu, shuma e konsulencës, e paguar nga Barcelona për kompaninë e Negreiras do të shkonte në një total prej plot 6,659,488 eurosh nga 2008 deri në 2018, nën presidencën e Gaspart, Laportas, Rosell dhe Bartomeut.

Vetëm gjatë periudhës 2016-2018 klubi katalanas i ka paguar 1.4 milionë euro një kompanie private, që i atribuohej pikërisht nënkryetarit të shoqatës së arbitrave spanjollë. Gjithsesi, presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, siguroi se në nivel sportiv nuk mund të ketë sanksione disiplinore, sepse kanë kaluar 5 vjet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit