Barcelona rrezikon rënien nga La Liga, akuzohet se i ka paguar 1.4 milionë € zv.presidentin e Komitetit të Gjyqtarëve

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2023, 17:49

FC Barcelona mund të përballet me rënie nga La Liga ose zbritje të pikëve pasi akuzohen se kanë paguar ish-zëvendëspresidentin e Komitetit Teknik të Gjyqtarëve, Jose Maria Enriquez Negreira, 1.4 milionë euro.

Arbitri i mëparshëm Jose Maria Enriquez Negreira ishte nënkryetar i Komitetit Teknik të Gjyqtarëve në Federatën Mbretërore të Futbollit Spanjoll nga viti 1994 deri në vitin 2018. Nga viti 2016 deri në 2018, Prokuroria e Barcelonës pretendon se Barca i ka paguar 1.4 milionë euro një kompanie që zotëronte Negreira të quajtur DASNIL 95.

Në mediat spanjolle thuhet se Negreira, i cili dikur ishte gjyqtar i La Ligës, mori 532,728.02 € (571,000 dollarë) në 2016, 541,752 € (580,000 dollarë) në 2017, dhe më pas 2017 € 341,000 dollarë) në 2018 përmes DASNIL 95. Kur dëshmuan para Prokurorisë, Negreira dhe djali i tij kanë mohuar se Barça ka marrë ndonjëherë ndonjë trajtim preferencial sipas vendimeve të arbitrave.

Ata pretendojnë se paratë janë paguar për shkak të punës këshilluese që ka kryer Negreira për mënyrën se si lojtarët duhet të sillen ndaj gjyqtarëve, dhe ai gjithashtu ka dhënë këshilla se çfarë mund ose nuk mund të bëjnë, në varësi të faktit se cili zyrtar ishte duke arbitruar një ndeshje të caktuar. Megjithatë, deri më tani, Negreira thuhet se nuk ka qenë në gjendje të prodhojë ndonjë dokument që vërteton se ai ka ofruar këto lloje shërbimesh për FC Barcelona.

Ndërkohë Barcelona përmes një deklarate ka pranuar se kishte marrë shërbimet e një 'konsulenti teknik të jashtëm', por mohoi çdo mashtrim, ndërsa u ankua gjithashtu se lajmi erdhi në një kohë kur Barça është lidere në La Liga me rreth 56 pikë.

Le Barça a payé un vice-président du Comité des Arbitres entre 2016 et 2018

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit