Shqiptarët nuk janë vetëm në shtëpitë e barit, Broja është krenaria e Tiranës dhe… Londrës

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 15.02.2023, 11:07

Armando Broja është padyshim ylli më i shndritshëm i Kombëtares së Shqipërisë. Ylli i sulmit është pjesë e Chelseas në Angli, megjithëse për momentin është jashtë fushave, pasi ka pësuar një dëmtim, që do ta lërë pushim edhe për rreth dy muaj.

Gjithsesi, kjo nuk e pengon klubin londinez të krenohet me një nga prodhimet ekskluzive më të mirë të akademisë. Djaloshi nga Malësia e Madhe ka kaluar çdo hap te blutë e Londrës, teksa vetëm së fundmi ka firmosur një kontratë afatgjatë ku përfiton gati 2 milionë euro në sezon.

Këto ditë në rrugët e Londrës është shfaqur imazhi Brojës me nënshkrimin: “Krenaria e Londrës”. Këto postera në formë reklamash janë të zakonshme për klubin londinez, por ky i Brojës padyshim që ka një mesazh dhe simbolikë të veçantë për shkak të gjithë fjalëve rreth shqiptarëve në Angli.

Ky baner jep qartësisht mesazhin se shqiptarët nuk janë vetëm ata që fshihen nëpër shtëpitë e barit dhe bëjnë “çorap” policinë, por dinë shumë mirë të ngjiten në elitën e shoqërisë dhe të bëhen idhuj edhe për vetë vendësit. Kështu, Armando Broja është krenaria e Londrës, por edhe e Tiranës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit