Tërmeti ndez ndjenjat kundër refugjatëve/ Sirianët e pastrehë dëbohen nga kampet e strehimit

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.02.2023, 19:41

Tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka nxitur pakënaqësi në mesin e disa turqve për miliona refugjatë sirianë në vendin e tyre, të cilët akuzohen për plaçkitje në mes të shkatërrimit dhe kaosit.

Shumë turq në qytetet e prekura fajësojnë sirianët për plaçkitjen e shtëpive dhe dyqaneve të dëmtuara.

Në Twitter u shfaqën slogane anti-siriane si "Nuk duam sirianë", "Dëboni emigrantët" dhe "Nuk jeni më të mirëpritur".

Sirianët e mbetur të pastrehë nga tërmeti thonë se u dëbuan nga kampet e refugjatëve. Një sirian ndërtoi një strehë në Mersini ekskluzivisht për bashkatdhetarët e tij, pasi ata u përballën me fyerje raciste.

"Ne ndaluam së shkuari në vendet e shpëtimit për të parë, sepse njerëzit po bërtisnin dhe na shtynin kur na dëgjonin duke folur arabisht”, tha një burrë që kërkoi të mos përmendet.

“Ata vazhdojnë të na akuzojnë për plaçkitje, por kjo është vetëm për të mbjellë përçarje”, argumentoi ai.

Numri i të vdekurve nga tërmetet në të dy vendet tashmë i kalon 37,000 dhe pritet të rritet ndërsa shpresat për gjetjen e të mbijetuarve zbehen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit