Shumë njerëz kërkojnë azil në vendet e saj/ BE planifikon kontrolle më të ashpra kufitare

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 11.02.2023, 18:44

Udhëheqësit e BE-së kanë rënë dakord të forcojnë kontrollet kufitare për të ndaluar njerëzit që përpiqen të hyjnë. Këtë zotim ata pretendojnë se do ta mbajnë duke dhënë më shumë fonde për kamerat, dronët dhe kullat e vrojtimit në kufijtë e jashtëm të bllokut.

27 liderët që morën vendimin u takuan për të diskutuar kontrollin më të rreptë të kufirit të jashtëm të BE-së, në përgjigje të numrit më të madh të njerëzve që kanë paraqitur kërkesa për azil që nga viti 2016.

Komisioni Evropian ka thënë prej kohësh se buxheti i BE-së nuk mund të financojë gardhe apo mure, pavarësisht kërkesave në rritje nga vendet anëtare, si Austria dhe Hungaria.

Por fondet e BE-së janë në dispozicion për projekte të tjera të "infrastrukturës kufitare".

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, premtoi të premten se do të ketë "programe pilot për të ofruar një paketë të integruar të infrastrukturës celulare dhe të palëvizshme nga makinat te kamerat, nga kullat e vrojtimit te mbikëqyrja elektronike".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit