Ky është vendi i parë në botë, që dëshiron të shfuqizojë ditën e Shën Valentinit

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 10.02.2023, 19:06

Bordi shtetëror i mbrojtjes së kafshëve në Indi u ka kërkuar qytetarëve që të festojnë 'Ditën e Përqafimit të Lopës' më 14 shkurt të këtij viti, në vend të Ditës së Shën Valentinit.

Në një deklaratë zyrtare të lëshuar të mërkurën, agjencia qeveritare i përshkroi lopët si "shtylla kurrizore" e kulturës indiane dhe ekonomisë agrare, duke thënë se "përqafimi i lopëve do të sjellë pasuri emocionale dhe do të rrisë lumturinë individuale dhe kolektive".

Ai shtoi se përqafimi i lopëve do të ndihmonte në adresimin e kërcënimit me, të cilin përballen traditat, që e kanë origjinën nga tekstet e lashta fetare hindu të Vedave dhe janë në rrezik të zhduken për shkak të përhapjes së traditave perëndimore.

Reagimet

Kjo është hera e parë që një vend i tërë ka dalë kaq fort kundër festës së të dashuruarve. Mirëpo, propozimi i Këshillit të Shtetit shkaktoi reagime të forta në rrjetet sociale.

“Nuk jam i sigurt nëse bagëtitë kanë dhënë pëlqimin e tyre, por ne do ta zbulojmë”, tha me ironi një përdorues i Twitter-it.

Vihet re se hindutë e devotshëm besojnë se lopa është një kafshë e shenjtë që duhet adhuruar pasi përfaqëson Nënën Tokë. Sidoqoftë, India nuk u kushtonte gjithmonë një rëndësi të tillë.

Në librin e tij “Miti i lopës së shenjtë”, historiani DN Jha argumenton se shenjtëria e lopës është një traditë relativisht e re.

Lopa tenton të bëhet me kalimin e kohës një mjet politik në duart e pushtetarëve [s.s. të cilët ndihen të kërcënuar nga myslimanët]”, shkruan ai ndër të tjera.

Në fakt, gjatë dekadës së fundit, partia në pushtet e udhëhequr nga kryeministri Modi ka bërë që ndjekësit e devotshëm hindu të argumentojnë se festimi i romancës në ditën e Shën Valentinit shkon kundër vlerave tradicionale indiane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit