Rusia nuk pyet! Për të goditur Ukrainën fluturon raketat mbi Moldavi dhe afër Rumanisë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 10.02.2023, 18:16

Dy raketa ruse kaluan nëpër hapësirën ajrore të Rumanisë dhe Moldavisë përpara se të hynin në Ukrainë të premten”, tha zyrtari i lartë ushtarak ukrainas.

Valery Zaluzny, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, tha se dy raketa Kaliber të lëshuara nga Deti i Zi hynë në hapësirën ajrore të Moldavisë dhe më pas fluturuan në hapësirën ajrore rumune përpara se të hynin në Ukrainë.

“Ukrainska Pravda” citoi zëdhënësin e Forcave Ajrore, i cili thoshte se Ukraina kishte aftësinë për të rrëzuar raketat, por nuk e bëri këtë sepse nuk donte të rrezikonte civilët në vendet e huaja.

Çfarë thotë Ministria e Jashtme e Rumanisë?

Në një deklaratë për këtë çështje, Ministria Rumune e Mbrojtjes tha se një raketë ruse e gjuajtur nga një anije afër Krimesë kaloi përmes hapësirës ajrore të Moldavisë përpara se të godiste Ukrainën. Siç sqaroi ai, raketa nuk ka hyrë në hapësirën ajrore rumune.

Distanca më e afërt e regjistruar nga hapësira ajrore rumune ishte rreth 35 km. në verilindje të kufirit tonë”, thuhet në deklaratë.

Përgjigja e Moldavisë

Sipas Reuters, Moldavia ka thirrur ambasadorin rus në lidhje me incidentin me raketa këtë mëngjes, ku Moldavia thotë se të paktën një raketë ka kaluar nëpër hapësirën e saj ajrore në drejtim të Ukrainës.

Breshëri sulmesh

Ndërkohë, Rusia nisi një valë sulmesh ndaj infrastrukturës ukrainase në qytetet Kharkiv dhe Zaporizhia mëngjesin e sotëm, ndërsa zyrtarët ukrainas thanë se një ofensivë ruse ishte duke u zhvilluar në lindje.

Të paktën 17 raketa goditën qytetin juglindor të Zaporizhia brenda një ore, tha nënkryetari i bashkisë Anatoly Kurtiev. Po ashtu operatori shtetëror i rrjetit tha se objektet e tensionit të lartë në të gjithë vendin u goditën dhe furnizimet me energji elektrike u mbyllën.

Rusia ka goditur vazhdimisht infrastrukturën civile larg vijës së frontit gjatë katër muajve të fundit, duke lënë miliona ukrainas në qytetet e mëdha pa energji, ngrohje ose ujë për ditë të tëra në mes të dimrit.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë vendin gjatë orës së pikut të mëngjesit dhe zyrtarët lokalë u kërkuan qytetarëve të lodhur t'i dëgjonin dhe të strehoheshin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
  • Djali tek Sheshi Skënderbej
    I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
    Qytetari nga Kavaja
    Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
    I riu zemërgjerë
    Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
    Djali që ndihmoi të moshuarin
    Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
    Greis dhe Rakel
    Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit