Ndodh mrekullia në Turqi/ Pas 104 orësh bllokuar nën rrënoja shpëtohet gruaja 40-vjeçare

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 10.02.2023, 17:10

Një grua u nxor e gjallë në Kirihan të Turqisë sot nga një ekip ushtarësh gjermanë, pas 104 orësh që u zu poshtë nën rrënoja nga tërmeti apokaliptik.

Shpëtimtarët gjermanë e ngritën me kujdesin 40-vjeçare Zeynep Kahraman në një barelë dhe e dërguan në një ambulancë, ndërsa turma shpërtheu në duartrokitje.

Ekipit të shpëtimit iu deshën më shumë se 50 orë për të kaluar nëpër rrënoja dhe për të arritur gruan”, shkroi në Twitter OJQ-ja gjermane ISAR Germany.

Ekipi gjerman arriti ta mbante në jetë gruan duke i qëndruar asaj ujë dhe lëng frutash përmes një zorre.

"Shpëtimi ishte i madh sepse nuk kishte shumë hapësirë”, tha zëdhënësi i OJQ- Stefan Heine për AFP, duke parë ndërlikimet e shpëtimit "centimetër pas centimetrit me mbrojtjen e një çeki".

Gruaja qëndroi për një kohë të gjatë me fytyrën pranë të afërmve të saj që humbën jetën. Ky operacion ishte unik edhe për ne”, shtoi ky anëtar i OJQ-së, e cila është e vërtetë për viktimat e kafshëve.

“Asnjëherë deri më sot nuk kemi mbajtur kontakte me një person që është nën rrënoja për kaq gjatë”, thanë ata.

Kjo grua zgjati më shumë se kufiri 72 ose më shumë, i cili kritik nga burimet për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojë.

"Tani besoj në mrekulli", tha Steven Bayer, kreu i Ekipit Ndërkombëtar të Kërkimit dhe Shpëtimit që vepron në zonë.

"Ju shoh njerëzit duke qarë dhe duke përqafuar dallim- të tjera. Është një gjë e madhe që kjo grua në këtë mënyrë bën në formë kaq të mirë. Është një mrekulli absolute."

Më shumë se 90% e të mbijetuar nga tërmeti shpëtohen brenda tre ditëve nga një vend. Megjithatë, kjo kohëzgjatje mund të jetë shumë në gjendje të motit, shpeshtësisë së pasgoditjeve dhe menjëhershmërisë së ndihmës.

Numri total i të vdekurve nga tërmeti në Turqinë jugore dhe Sirinë veriperëndimore ishte 22.000 mëngjesin e sotëm. Qindra shumë njerëz të tjerë kanë mbetur të jetë dhe pa ushqim në të kaluarën të ftohta polare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit