Vis Berberi i ARRSH i jep 1 miliardë inxhinieres që i vunë tritol në makinë, 4 të tjerë ofruan më pak

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.02.2023, 18:52

Tenderat e dyshimtë vazhdojnë njëri pas tjetrit. Gjasat janë që të vazhdojnë për një kohë të gjatë kështu për sa kohë që SPAK duket se nuk po ndërmerr asnjë hap konkret për ndalimin dhe hetimin e tyre. Natyrisht njëri prej institucioneve që është përmendur thuajse çdo herë që ka organizuar tendera është edhe ARRSH apo gjatë Autoriteti Rrugor Shqiptar.

Rastet për hetim të këtij institucioni janë thuajse të pafundme për shkak të dëmeve kolosale të shkaktuara ndaj buxhetit të shtetit. I tillë është edhe rasti që do t’ju paraqesim ditën e sotme. ARRSH ka organizuar një tender me numër reference REF-44349-10-04-2022 që mban si objekt “Studim projektim By Pass Elbasan”.

Fondi limit i tij është llogaritur 81,838,647 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1 miliardë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Por le t’i hedhim një sy ofertave. Rezulton se plot 4 kompani kanë ofruar shifra më të ulëta sesa fituesi e megjithatë për habi nuk janë marrë në konsideratë.

Pavarësisht ofertave të tilla, Berberi i ARRSH ka vendosur të shpallë fituese kompaninë A & E ENGINEERING sh.p.k për vlerën e ofruar prej 81,460,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Duke parë dokumentacionin përkatës shihet se kjo kompani e shpallur fituese është në pronësi të shtetases Entela Çano. Kjo e fundit i ka shpëtuar paq një atentati me tritol në makinë pak vite më parë. Ngjarja e rëndë ndodhi në vitin 2014 kur Çano ishte duke lëvizur me automjetin e saj nga Kavaja drejt Tiranës, në afërsi të mbikalimit të Sukthit.

Për fat çanta e vendosur mbi kroskotin e makinës ishte thelbësore që Çano të shpëtonte. Ndërkaq nëse krahasojmë vlerën e ofruar prek kompanisë së saj me fondin limit të tenderit, shikohet se oferta fituese është sa 99.5% e fondit limit, pra thuajse e njëjtë. Të gjitha sa më sipër ngrenë dyshime se me shumë mundësi kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit