Lanë pas mijëra viktima/ Dhjetë tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 08.02.2023, 16:40

Me numrin e viktimave dhe të plagosurve që rriten çdo orë, tërmeti në Turqi dhe Siri është tashmë ndër dhjetë më vdekjeprurësit e shekullit të 21-të.

2004: 230,000 të vdekur në Azinë Juglindore

Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me magnitudë 9.1 në Sumatra (indonezi) shkaktoi një cunami gjigant, duke vrarë më shumë se 230,000 njerëz në brigjet e dhjetë gjuhës të Azisë Juglindore, duke përfshirë 170,000 në Indonezi. Valët gjigante, duke filluar nga 700 km/h, arritën deri në 30 metra.

2010: 200,000 të vdekur në Haiti

Më 12 janar 2010, një tërmet me magnitudë 7 vrau më shumë se 200,000 njerëz në Haiti dhe la 1.5 milion njerëz të pastrehë. Tërmeti e shndërron kryeqytetin, Port-au-Prince, në një grumbull rrënojash. Vendi u godit më pas, nga tetori 2010, nga një epidemi kolere. Epidemia shkaktoi më shumë se 10,000 vdekje deri në janar 2019.

2008: 87,000 të vdekur në Sichuan

Më 12 maj 2008, një tërmet me magnitudë 7.9 vrau më shumë se 87,000 njerëz dhe plagosi 4.45 milionë, duke shkatërruar zona të mëdha të provincës Sichuan (Kina jugperëndimore). Midis viktimave ishin mijëra nxënës të vrarë nga shembja e shkollave.

2005: 75,000 të vdekur në Kashmir

Më 8 tetor 2005, një tërmet me magnitudë 7.6 vrau më shumë se 73,000 njerëz dhe la 3.5 milionë të pastrehë, kryesisht në rajonin e Kashmirit të kontrolluar nga Pakistani. Infrastruktura mjekësore thuajse nuk ekzistonte.

2003: 31,000 të vdekur në Bam, Iran

Më 26 dhjetor 2003, një tërmet me magnitudë 6.6 goditi qytetin Bam në Iranin juglindor, duke vrarë më shumë se 31,000 njerëz, gati një e katërta e popullsisë së qytetit. Qyteti i vjetër, i ndërtuar me tulla balte, një xhevahir i trashëgimisë botërore, po shkatërrohet.

2001: 20,000 të vdekur në Indi

Më 26 janar 2001, një tërmet me magnitudë 7.7 goditi shtetin e Gujarat (India perëndimore) dhe vrau më shumë se 20,000 njerëz.

2011: 18.500 të vdekur në Japoni

Më 11 mars 2011, Japonia u trondit nga një tërmet me magnitudë 9.1 ballë. Më pak se një orë më vonë, një valë gjigante që kalonte 20 metra goditi bregdetin e rajonit të Tohokut (verilindje), duke shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Uji vërshoi në termocentralin bërthamor të Fukushimës, ku bërthamat e tre reaktorëve u shkrinë, duke shkaktuar fatkeqësinë më të keqe bërthamore në kohë paqeje që nga Çernobili në 1986.

Fatkeqësia lë rreth 18,500 të vdekur dhe të zhdukur dhe detyron më shumë se 165,000 njerëz nga prefektura e Fukushimës të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të emetimeve radioaktive.

2023: Mbi 11,200 të vdekur në Turqi dhe Siri

Më 5 shkurt 2023, një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore dhe Sirinë fqinje, i ndjekur nga një pasgoditje shumë e fortë me magnitudë 7.5 ballë.

Numërimi i fundit i përkohshëm deri më sot, në orën 12:00 me orën shqiptare arrin në më shumë se 11,200 të vdekur.

2015: 9,000 të vdekur në Nepal

Më 25 prill 2015, rreth 9,000 njerëz vdiqën në një tërmet 7.8 ballë që goditi Nepalin qendror. Kryeqyteti Katmandu dhe zonat e epiqendrës, 80 km larg, janë shtrirë.

2006: 6000 të vdekur në ishullin Java

Më 26 maj 2006, një tërmet me magnitudë 6.3 në ishullin Java vrau afro 6000 njerëz. Fatkeqësia lë rreth 38,000 të plagosur dhe më shumë se 420,000 të pastrehë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit