OJQ-të e përfshira në skandalin “Katargate” financoheshin me paratë e BE-së

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 07.02.2023, 16:37

Eurodeputeti italian i Grupit të Identitetit dhe Demokracisë, Marco Zanni, bëri ankesa serioze për financimin që BE i ka bërë OJQ-ve të përfshira në Katargate.

Në një pyetje me shkrim drejtuar Komisionit, ai ka implikuar Madalena Kaili, motrën e ish-zëvendëspresidentit të Parlamentit Evropian, Eva Kaili.

Duke cituar informacione nga Politico, eurodeputeti italian raporton se MADE Group, një OJQ e themeluar nga Madalena Kaili, motra e ish-zëvendëspresidentes së Parlamentit Evropian, Eva Kaili, ka marrë shuma të caktuara financimi nga BE në vitet e fundit nga pjesëmarrja në thirrjet për tenderë për propozime për një projekt pilot të promovuar nga eurodeputetja Eva Kailli.

Gjithashtu, siç thekson ai, në kuadër të skandalit të Katargate, OJQ-të Fight Impunity and No Peace Without Justice, të lidhura me ish-deputetin Pier Antonio Pantzeri, mund të kenë marrë fonde të BE-së përmes programit pilot "Observatori Evropian për Luftën kundër Mosndëshkimit”.

Prandaj ai pyet Komisionin:

 1. Nëse mund të jepni më shumë informacion në lidhje me fondet e marra nga OJQ-të e lidhura me Katargate ose njerëz të përfshirë drejtpërdrejt ose tërthorazi në hetime?
 2. Çfarë hapash synon të ndërmarrë në të ardhmen për të garantuar transparencë të plotë për fondet e alokuara përmes projekteve pilot?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit