Lojtarë pafund të mbetur nën rrënoja, Turqia pezullon çdo aktivitet sportiv në vend

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 06.02.2023, 13:23

Tërmeti me përmasa shkatërrimtare në Turqinë jugore ka shkaktuar një katastrofë të vërtetë në Turqi, teksa tashmë atje nuk mund të flitet për sport. Ministri i Rinisë dhe Sporteve, Mehmet Muharrem Kasapoglu, ka njoftuar pezullimin e çdo aktiviteti sportiv.

Ndërkohë, një numër i madh sportistësh janë ende nën rrënoja, teksa nuk dihet ende sa prej tyre kanë arritur të shpëtojnë të gjallë. Një histori tragjike është ajo me ekipin e volejbollit të Hatay, ku 14 volejbollistë kanë ngecur në pallatin e sportit në momentin kur tërmeti goditi vendin.

Në media është bërë thirrje që të nisin kërkimet në pallatin e sportit për të gjetur 14 vajzat, që shpresohet të jenë të gjalla. Ndërkohë, vetëm pak orë më parë u njoftua nxjerrja e tre futbollistëve. Fatmirësisht ata kanë arritur të shpëtojnë.

Nga ana tjetër, një portier është ende në kërkim dhe nuk ka asnjë shenjë të tij. Është bërë e ditur nga mediat turke se portieri Ahmet Eyup Turkaslan, i cili luan në Yeni Malatayspor, ka mbetur nën rrënoja pas tërmetit dhe nuk është marrë ende asnjë lajm rreth tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit