“Më premtoi se nuk do ta vriste Zelenskyn”/ Zyrtari zbulon çfarë foli me Putin pak ditë pas shpërthimit të luftës

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.02.2023, 17:32

Ish-kryeministri izraelit, Naftali Bennett ka thënë në një intervistë se Vladimir Putin i tha atij se nuk do të përpiqej të vriste presidentin ukrainas, Volodimir Zelensky, një premtim i bërë gjatë një udhëtimi në Moskë menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar.

Duke folur në një podcast me gazetarin izraelit Hanoch Daum, Bennett tha se mori siguri nga Putin se jeta e presidentit ukrainas nuk ishte në rrezik gjatë një vizite të fshehtë në kryeqytetin rus marsin e kaluar, me qëllim ndërmjetësimin gjatë ditëve të para të luftës.

Bennett: A po planifikoni të vrisni Zelensky?

Putin: Unë nuk do ta vras Zelenskyn.

Bennett: Duhet të kuptoj që po më jep fjalën se nuk do ta vrasësh Zelenskyn.

Putin: Unë nuk do të vras Zelenskyn.

Bennett tha se më pas thirri liderin ukrainas rrugës për në aeroportin e Moskës, i cili e pyeti: "A jeni i sigurt?" dhe i thashë: 'Po, 100%, ai nuk do të të vrasë'”.

Komentet e Bennett vijnë pas pretendimeve për BBC javën e kaluar nga ish-kryeministri britanik Boris Johnson, i cili tha se Putini e kishte kërcënuar atë me një sulm raketor që do të zgjaste vetëm një minutë. Kremlini tha se Johnson po gënjen.

Gjithashtu të dielën, kancelari gjerman, Olaf Scholz, i tha gazetës Bild se Putin "nuk ka bërë asnjë kërcënim kundër meje apo Gjermanisë" pavarësisht kritikave të përsëritura dhe të drejtpërdrejta të Scholz për pushtimin ndaj udhëheqësit rus.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit