“Tullumbace vëzhgimi! Na ka shkelur hapësirën ajrore”/ Pentagoni hedh poshtë pretendimet e Kinës për balonën

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 03.02.2023, 19:50

Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e Republikës Popullore të Kinës. Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi”, kështu është shprehur sekretari i Shtypit i Pentagonit, Gjenerali Pat Ryder.

Ai ka mohuar kategorikisht pretendimin e qeverisë kineze se balona që udhëton mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale i shërben një qëllimi kërkimor civil.

Ne e dimë se balona ka shkelur hapësirën ajrore të SHBA-së dhe ligjin ndërkombëtar, gjë që është e papranueshme. Dhe kështu ne e kemi përcjellë këtë drejtpërdrejt në Kinë në nivele të shumta”, tha Ryder në një konferencë shtypi në Pentagon në Arlington, Virxhinia.

Balona e dyshuar kineze e mbikëqyrjes në lartësi të lartë pritet të qëndrojë mbi SHBA për disa ditë, sipas Ryder.

“Tani për tani, ne vlerësojmë se ndoshta do të jetë mbi Shtetet e Bashkuara për disa ditë. Por ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe shqyrtojmë opsionet tona dhe do t’ju mbajmë të përditësuar sa të mundemi”, tha ai në një konferencë shtypi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit