Rrëfimi i ish-oficerit të ushtrisë ruse për BBC: Trupat tona torturuan ukrainasit!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.02.2023, 16:35

Në një sërë zbulimesh për torturat dhe përgjithësisht sjelljet e dhunshme të ushtrisë ruse në Ukrainë kanë dalë në dritë. Së fundmi ishte një ish-oficer i Rusisë, i cili shkoi në BBC dhe bëri një rrëfim, pasi u largua nga fronti i luftës dhe nga Rusia. Tashmë ai është tradhtar për Rusinë.

Konstantin Yefremov raporton me prova dhe dëshmi se ka pasur marrje në pyetje në format më brutale, gjatë të cilave ukrainasit janë qëlluar dhe kërcënuar me përdhunim.

Ai vuri në dukje se në një vendndodhje në Ukrainën jugore, "marrjet në pyetje, torturat vazhduan për rreth një javë. Çdo ditë, natën, ndonjëherë dy herë në ditë”.

Yefremov u përpoq të linte ushtrinë disa herë, por në fund u pushua nga puna për refuzimin e kthimit në Ukrainë.

Duke përdorur fotografi dhe dokumente ushtarake të siguruara nga Yefremov, BBC konfirmoi se ai ishte në Ukrainë në fillim të luftës, në rajonin e Zaporizhia, duke përfshirë qytetin e Melitopol.

Yefremov, deri vonë një oficer në ushtrinë ruse, pranoi t'i tregonte BBC-së për krimet që ai dëshmoi atje, duke përfshirë torturën dhe keqtrajtimin e të burgosurve ukrainas.

Më 10 shkurt 2022 , Yefremov thotë se mbërriti në Krime, gadishulli i aneksuar nga Rusia nëntë vjet më parë.

Ai komandoi një njësi çminimi të Divizionit të 42-të të Mekanizuar, me bazë në Çeçeni, në Kaukazin e Veriut të Rusisë.

Ai dhe njerëzit e tij u dërguan për të marrë pjesë në "stërvitje ushtarake", siç thotë ai.

Në atë kohë askush nuk besonte se do të kishte luftë. Të gjithë menduan se ky ishte vetëm një ushtrim. Jam i sigurt që as oficerët e lartë nuk e dinin këtë”, tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit