Messi bën “mea culpa”: Nuk më pëlqen ajo që i thashë Weghorst, karriera imë është si një film

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 01.02.2023, 10:18

Lionel Messi ka dhënë një intervistë të gjatë së fundmi dhe ndër të tjera ka folur edhe për episodet e shumta në çerekfinale të Kupës së Botës ndaj Holandës. Ajo rezultoi të ishte një ndeshje shumë e tensionuar, që në fund u mbyll me një grindje në transmetim direkt mes kapitenit të Argjentinës dhe sulmuesit të Manchester United, Wout Weghorst.

Argjentina po fitonte me shifrat 2-0 atë ndeshje, por dy gola të Weghorst në fund e shndërruan në një ndeshje të çmendur, që në shtesë prodhoi një numër të madh episodesh. Në fund ndeshja shkoi me penallti dhe Argjentina arriti të tregohej më e saktë dhe siguronte kalimin në gjysmëfinale.

Pas ndeshjes, Messi po fliste për një nga televizionet argjentinase, kur pati një zënkë me Weghorst. Nuk dihet saktësisht çfarë holandezi i tha kampionit të botës, por Messi ishte shumë i acaruar dhe nuk ja ndjeu se ishte në transmetim direkt përpara miliona shikuesve. “Çfarë po shikon? Idiot. Ik andej”, ishin fjalët e Messit kundrejt Weghorst.

Në daljen e parë për mediat pas fitimit të Kupës së Botës, Messi ka folur pikërisht për këtë video dhe tregon se nuk i pëlqen sjellja e tij në këtë rast. “Nuk më pëlqen kjo foto. Nuk më pëlqen ajo që bëra, por kishte shumë tension dhe më doli natyrshëm. Gjithsesi, nuk më pëlqen ky imazh i imi”, u shpreh argjentinasi.

Gjithsesi, ky episod në Argjentinë e bëri akoma më të dashur dhe i bëri tifozët të ndiheshin se Messi më në fund është i ngjashëm me ta dhe nuk është një “spanjoll”, siç e quanin disa. Edhe tani në Buenos Aires shihen shpesh bluza, filxhanë dhe kapele, që kanë të stampuara pikërisht fjalët e kapitenit në atë episod.

Ndërkohë Messi në intervistë i është përgjigjur edhe pyetjes se çfarë do të donte t’i thoshte vetes kur ishte 20 vjeç. Ai e lidh gjithçka mbi karrierën e tij me një film, që ka fund të lumtur. Në fakt ka të drejtë. Karriera e tij është tërësisht e tillë.

“Do t’i thosha se e pret diçka e jashtëzakonshme, diçka që nuk mund ta imagjinonte. Se do të ketë një rrugëtim shumë të bukur, me momente të vështira që do t’i duhet t’i kapërcejë, por kurrë të mos heqë dorë nga ëndrrat e tij, sepse në fund do të ketë shpërblimin e tij më të madh. Dhe do të ketë një fund të lumtur, si një film.

Ai foli edhe për karrierën e tij në kombëtaren e Argjentinës. “Kishte momente që kam vuajtur shumë me kombëtaren, shumë zhgënjime, kisha marrë kritika dhe e di që familja ime ka vuajtur shumë, ashtu si unë. Unë u lëndova nga e gjithë kjo, por tani më dukej sikur të kisha bërë një rreth të plotë dhe arrita suksesin që kisha dashur”, përfundoi 35-vjeçari.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit