Kina ndryshon ‘mendje’, çiftet mund të bëjnë fëmijë sa të duan

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 31.01.2023, 00:23

Çiftet në provincën Sichuan të Kinës do të lejohen të kenë aq fëmijë sa të duan, pasi vendi vazhdon të përpiqet të kontrollojë popullsinë në rënie.

Vitin e kaluar, popullsia në Kinë ra për herë të parë në 60 vjet. Për dekada, vendi kishte një politikë që çdo çift duhet të kishte një fëmijë. Por në vitin 2021 kjo politikë u rrit kombëtarisht për çiftet e martuara të cilët mund të kenë deri në 3 fëmijë.

Si pjesë e ndryshimit të politikës në Sichuan, individët e pamartuar do të jenë gjithashtu në gjendje të rrisin fëmijë. Më parë kishte një ndalim që gratë beqare të regjistronin lindjen.

Në vitin 2016, Kina hoqi politikën e saj të diskutueshme për një fëmijë, e cila u prezantua në vitin 1979. Familjet që thyenin rregullat u gjobitën dhe, në disa raste, humbën edhe vendet e punës. Në një kulturë që historikisht favorizon djemtë mbi vajzat, politika çoi gjithashtu në aborte të detyruara.

Por ndryshimet që filluan në vitin 2016 nuk arritën të ndalonin rënien e popullsisë. Vdekjet tejkaluan lindjet për herë të parë vitin e kaluar në Kinë. Tani, nuk do të ketë asnjë kufizim në numrin e fëmijëve që njerëzit mund të kenë në Sichuan, një provincë prej 80 milionë banorësh në jugperëndim të vendit.

Presidenti kinez Xi Jinping e ka bërë prioritet rritjen e lindjeve. Qeveria ka ofruar lehtësime tatimore dhe kujdes më të mirë shëndetësor për nënën për të ndryshuar ose ngadalësuar normat në rënie. Kjo politikë vjen pasi Kina ende po lufton me vdekjet e lidhura me Covid në të gjithë vendin. Virusi u përhap nëpër qytete dhe provinca edhe pas heqjes së kufizimeve zero-Covid në dhjetor.

Vendet fqinje, përfshirë Japoninë, po përballen gjithashtu me rënie të lindjeve. Kryeministri i Japonisë thotë se, si rezultat, vendi i tij është në prag të mos funksionimit të shoqërisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit