Në 2020 OBSH shpalli emergjencë shëndetësore/ 7 mln viktima në 3 vite nga Covid

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 30.01.2023, 17:53

Më 30 janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë dha alarmin për një virus të ri të panjohur dhe vdekjeprurës, duke e shpallur atë një emergjencë shëndetësore globale.

“Gjatë javëve të fundit, ne kemi qenë dëshmitarë të shfaqjes së një patogjeni të panjohur më parë, i cili është përshkallëzuar në një shpërthim të paprecedentë”, u tha atëherë gazetarëve drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros po fliste për atë që më vonë do të quhej SARS-CoV-2, koronavirusi që shkaktoi sëmundjen e njohur tani si COVID-19, e cila është shumë e njohur sot. Që nga 25 janari 2023, pothuajse 700 milionë njerëz kanë pasur infeksione të konfirmuara me koronavirusin që shkakton COVID-19, dhe gati 7 milionë njerëz kanë vdekur.

Shkenca ka të bëjë me marrjen e vendimeve dhe ndryshimin e kursit, ndërsa më shumë prova qarkullojnë, dhe pandemia e COVID-19 ka qenë një rast i shfaqjes së shkencës në një skenë globale.

Këtu janë fragmente nga mbulimi i NPR rreth kohës së atij njoftimi të OBSH-së në janar 2020. Ato tregojnë se zyrtarët shëndetësorë, shkencëtarët dhe reporterët e NPR-së punuan për të sjellë informacionin më të saktë të disponueshëm për njerëzit, por gjithashtu tregojnë se sa shumë duhej të mësonim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit